Neljapäev, november 24, 2016
 

Advendiõhtu Suuremõisa lossis

Oleme peagi jõudmas imelisse advendiaega. Kutsume teid esmaspäeval, 28. novembril kell 18.30 Suuremõisa lossi, kus mängib keelpillikvartett Tallinnast koosseisus:
Karmen Sookruus, viiul (Rahvus­ooper Estonia), Maarja Allik, viiul, vioola (Rahvus­ooper Estonia), Kristiina Sillak, vioola (vaba­kutseline) ja Joosep Kõrvits, tšello, (Eesti Riiklik
Sümfoonia­orkester).
Kõlavad igavikulised ja ajatud helid. J. S. Bachi (1685) “Aria in G, orkestrisüidist nr 3”, Arvo Pärdi (1935) “Summa” keelpillikvartetile kahe vioolaga, “Fratres” (“Vennad”), “Psalom” ja “Da pacem Domine” (“Anna rahu, Issand”), Pärt Uusbergi (1986) kaks osa teosest “Miniatuurid keelpillikvartetile” (2014).
Veidi teostest. Elame üsna kiires ja rahutus, arvutikliki kiirusel muutuvas maailmas. Väljatulek/sisseminek vaikusesse võib olla tihti ka väga raske. Ajatus, igavikulisus – side Loojaga, mis muusikasse on jõudnud ja seeläbi peegeldab, võib lausa jõuliselt suunata vaikseks jääma ja see ei pruugi alati meeldida või olla mõistetav. Samas võib olla vastupidi, inimene leiab tee – rahupaiga oma hingele.
Arvo Pärdi “Psalom”, (“Psalm”) on kirjutatud aastal 1985, keelpillikvartetile 1991. “Fratres” (ld k vennad) (1977/1989) on pikk kulgemine, arvatakse, et loos peegeldub munkade protsessioon teenistusel vm kristlaste teekonnal Kristuse kannatustest ülestõusmisesse.
“Da pacem Domine” (“Anna rahu, Issand”) on kirjutatud (2004/2006) Madridi märtsikuu pommirünnaku ohvrite mälestuseks. Pärt on kasutanud siin Gregoriuse laulu.
Summa (1978/1991) on algselt kirjutatud koorile ja Credo (usutunnistus) tekstile. Tolleaegse tsensuuri tõttu sai sellise pealkirja.
Pärt Uusberg on kaasaja helilooja (sündinud 1986). Õhtul kõlab tema teosest “Minia­tuurid keelpillikvartetile” kaks osa. “Need miniatuurid on minu jaoks justkui luuletused või meeleolupildid. Tajun keelpillikvartetti luuletuslikult haprana ja püüdsin seda haprust muusikasse tõlkida. Ja eks peegeldusid minust need helid või luuleread, mis kirjutamise hetkel hinges tuiklesid,” on oma loomingu kohta öelnud Pärt Uusberg ise.
Lisaks kuulete koorilaule Kärdla Johannese koguduse kammerkoorilt. Kõlab J. Rutteri, T. Aasi, M. Vardja, E. Kõrvitsa jt looming.
Kontsert on tasuta. Enne advendiõhtut on lossis avatud kohvik.
Koosolemiseni!
Kärdla Johannese
koguduse kammerkoor

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411