Teisipäev, oktoober 4, 2016
 

Vallad ootavad riigikohtu otsust

Pühalepa ja Emmaste vallavolikogud ei teinud otsust, kas liituda neljapoolsete ühinemisläbirääkimistega, vaid ootavad riigikohtu otsust.
Riigikohus arutab täna ligi kolme­kümne omavalitsuse avaldust haldusreformi seaduse mitme sätte kehtetuks tunnistamiseks. Seaduse vaidlustajate hulgas on ka kolm Hiiumaa valda, Püha­lepa, Käina ja Emmaste.
Pühalepa vallavolikogu aseesimees Antti Leigri ütles, et riigikohtult oodatakse otsust, mis annaks seaduseandjale võimaluse haldusreformi seadus uuesti üle vaadata ja olulised kohad täpsustada.
26 kohalikku omavalitsust esitasid riigikohtule taotluse tunnistada haldusreformi seadus osaliselt kehtetuks. Vaidlustatakse kolm seaduse­pügalat: 5000 elaniku nõue ja kohalike omavalitsuste sundliitmine, mis on vastuolus põhiseadusega, lisaks ühinemistoetuste jaotamise põhimõte, mis rikub võrdse kohtlemise printsiipi.
1. oktoobriks pidanuks volikogud kujundama oma seisukohad liitumisläbirääkimiste suhtes. Paar nädalat on siiski veel varuaega, kuid kohe pärast seda kui riigikohus oma seisukoha ütleb, tuleb volikogudel välja öelda oma seisukoht.
Leigri lisas, et Emmaste ja Pühalepa vald otsustavad edasised sammud oktoobrikuu volikogus.
Neljapoolsed algamata
Eelnimetatud kolm valda on juba aasta algusest pidanud esmalt konsultatsioone ja juulist ametlikke liitumis­läbirääkimisi ning esmased põhimõtted ühe omavalitsuse loomiseks on kokku lepitud.
Augusti lõpus otsustas Käina vallavolikogu kolme valla ühinemisläbirääkimiste kõrval avada veel ühed, nelja­poolsed, mille laua äärde on oodatud ka Hiiu vald. Käina vallavolikogu esimees Üllar Padari ütles, et uute läbirääkimiste alustamine oli sisuliselt juriidiline nõue, sest Hiiu valla liitumine juba toimuvate kõnelustega polnud muul moel võimalik.
Hiiu valla volikogu otsustas Käina pakkumise vastu võtta ja ühinemisläbirääkimistega liituda volikogu 8. septembri istungil. Läbirääkimiste komis­joni valiti Jaanus Berkmann, Inge Elissaar, Tiit Harjak, Jüri Ojasoo, Reili Rand, Aivi Telvik ja Artur Valk.
Kolmepoolsed jätkuvad?
Padari sõnul lähtuti kolmepoolseid läbirääkimisi alustades soovist asjad esmalt kolme väiksema valla vahel kokku leppida ja seejärel ka Hiiu vald läbirääkimistele kutsuda.
Ükski kolmest vallast ei ole kokkulepitud põhimõtetest taganenud ja Hiiu vallajuht Reili Rand ütles, et aktsepteerib väljapakutud viie osavalla põhimõtet.
“Oleme kolme vallaga üle vaadanud, mismoodi on administreerimine meil üles ehitatud ja milline on majandusseis. Kasutasime riigi pakutud võimalust konsultandi palkamiseks ja Kersten Kattai nõuannetest oli väga palju abi,” selgitas Padari.
Ta nentis, et kolme valla peale haldusreformi seaduses paika pandud elanike arvu alampiir 5000 täis ei tule, sadakond inimest jääb puudu. “Ja kui tulekski, siis ootaks ikkagi sundliitmine, sest ka Hiiu valla elanike arv on väiksem kui viis tuhat,” paistab Padari ette teadvat, et riigikohtust alampiiri nõuet leevendavat otsust ei tule.
Padari leiab, et saare kui terviku huvides ei ole kindlasti ühegi valla sundliitmine ja seda mitte üksnes lubatud investeeringurahast ilmajäämise riski pärast. Tema leiab, et vägisi pealesunnitud “abielu” on kindlasti madalama kvaliteediga kui see, mille reeglid koos kokku lepitud.
“Haldusreformi seadus rohkem kui ühe omavalitsuse moodustamise võimalust Hiiumaal ei luba, loe kust otsast tahad,” ütleb Üllar Padari. Kas see piirang jääb kehtima, selgub juba täna.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411