Teisipäev, oktoober 25, 2016
 

Sotsiaaltöötajad elektriautodega rahul

Peep Lillemägi
Viis aastat tagasi sõlmis Eesti riik lepingu kasutamata saaste­kvootide müügi Jaapani konglomeraadile Mitsubishi Corporation. Tehingu tulemusena jõudis Eesti sotsiaaltöötajate käsutusse pooltuhat elektriautot MiEV ja rajati kogu riiki kattev laadimistaristu.
Viis Jaapani autot on sõitnud ringi Hiiumaal ning aidanud sotsiaaltöötajatel abivajajateni jõuda. Hiiu Leht uuris, kuidas kasutajad autosid hindavad.
Hiiu valla sotsiaalhoolekande peaspetsialist Kairi Priit ütles, et on autoga väga rahul. Valla piires ringi sõitmiseks on sõiduulatus piisav. “Tuleb vaid arvestada, et tegemist ei ole maastikumasinaga,” märkis Priit. “Metsateedele selle autoga ei lähe ja läbisõit on talvel, kui vaja ka salongi soojendada, märgatavalt väiksem kui suvel. Positiivne on aga, et aku mahutavus ei ole kasutusaja jooksul näidanud vähenemise märke.”
Kairi Priit lisas, et kui valla abivajajad, kes autoga Kärdlasse arsti juurde või apteeki sõidutatakse, esmalt uudistasid sõidukit eemalt ja isegi veidi pelgasid sisse istuda, siis nüüd ollakse sellega harjunud. Kõige üllatavam oli alguses, et auto mootor ei tee praktiliselt mingit müra, kuid nüüdseks tundub seegi asjaolu tavalisena.
Hiiu valla sotsiaalspetsialistid on elektriautoga käinud ka Tallinnas. “Sellel teekonnal on vaja lisalaadimist, kuid laadimispunktid on olemas ning kiirlaadijaga saab aku uuesti täita vähem kui poole tunniga,” selgitas Kairi Priit. Kokku on valla elektri­auto Mitsubishi MiEV läbi sõitnud 12 000–13 000 kilomeetrit.
Emmaste valla sotsiaal­nõunik Liia Rull ütles, et elektriautoga võib väga rahul olla suveperioodil. “Talvel on sõita külmavõitu, salongi­soojendus tühjendab akut ja kui on pikad vahemaad, siis tuleb vahepeal kindlasti laadida – see on veidi tülikas,” rääkis Rull. Sellepärast tuleb enne teeleminekut logistika eelnevalt läbi mõelda. Kusjuures arvestada tuleb isegi sellega, et energiakulu mõjutab ka tuuletakistus. Ka libedaga tuleb olla ettevaatlik, sest auto on suhteliselt kõrge ja kerge.
Teele Liia Rull Mitsubishi elektriautoga siiski jäänud ei ole ja läbi on ta selle autoga sõitnud koguni 42 000 kilomeetrit. “Valla eelarvele on elektriauto kasutamine kindlasti säästuks ja ka sõitjal on ikka rattad all ning katus ilmastikuolude eest kaitseks pea kohal,” lausus Rull.
Hiiumaal, kus vahemaad nii väikesed, et täis aku lubab saarele ringi peale teha, võiks elektriautosid ehk olla rohkemgi.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411