Reede, oktoober 28, 2016
 

Puuetega inimeste keskus remonditi kenamaks

Malle Kobin
Hiiumaa puuetega inimeste koja maja sai sügise hakul uue kuue ja pisut silumist ka siseruumides.
Kunagi Lootuse majana tuntud hoone ehitati aastakümneid tagasi Käina aleviku saunaks. Ligi kümme aastat, 2006. aasta talvest on maja omanik Hiiumaa puuetega inimeste koda.
Käina keskuses, otse valla­maja taga asuv hoone, kus eakad ja puudega inimesed koos käivad, väljastpoolt juba lausa kisendas remondi järele. Augustis sai maja uue heleda värvikuue, siseruumides lihviti ja lakiti põrandad. Oma kulu ja kirjadega vahetas ehitaja kõdunenud puitdetaile.
Remondiraha õnnestus saada n-ö riigikogu katuserahast. Seejärel hakkas keskuse juhataja Malle Kobin otsima ehitajat, kuid see polnud sugugi kerge. “Esialgu tegingi vale valiku ja inimene, kes pidi remondi ära tegema, vedas meid alt,” ütles Kobin.
Lõpuks tegid nad ametliku pakkumiskutse kolmele firmale. Kõige soodsam oli OÜ Hiiu Ilu pakutud hind, kelle tööga tellija rahule jäi.
“Pean ütlema, et meil vedas ikka tõesti – kõik kokkulepped kehtisid, suhtlemine oli ääretult meeldiv, töö ja tulemus on suurepärane,” kiitis Kobin OÜ Hiiu Ilu juhatajat Alan Lalli ja tema meeskonda.
Tugikeskus puudega inimestele
Igal neljapäeval on maja Emmaste ja Käina valla puuetega inimeste päralt. Palju huvitavaid asju tehakse juhendaja Marge Laidi käe all. Koos meisterdatakse ja tehakse käsitööd, igal tegevuspäeval valmistatakse ühiselt lõunasöök. Mõnel korral aastas võetakse ette väljasõit, kas siis rahvakalendri tähtpäeva tähistama või mõnd huvitavat kohta vaatama.
“Peamine väärtus on siiski kokkusaamine ja omavaheline suhtlemine, seda hindavad kõrgelt mõlema valla puuetega inimesed,” selgitas Kobin.
Eakatest beebideni
Palju aastaid on samas majas esmaspäeviti kogunenud ka Käina valla eakad ning pensio­näride ühenduse Kaarel ja Leena liikmed, kes samuti Lootuse ruume kasutavad. Ka saavad nad keskusest nõustamis­teenust ja abi projektide kirjutamisel.
Kolmapäev on sooja lõuna päev. Kobin selgitas, et Käina vald suunab nende juurde elanikud, kes ei jaksa ise kodus süüa teha, aga on ka üksikuid, kes ei oskagi süüa teha. Toit tuuakse Käina kooli sööklast ja Marge Laid abistab toidu jagamisel. Mõnedele kodustele inimestele, kes keskusesse tulla ei jõua, viib valla sotsiaaltöötaja sama lõunasöögi koju.
Reedel on majas beebid koos emmedega ja nendega tegeleb juhendaja Kaili Saarna. Ajutiselt  tegutseb tööklubi, mida juhendab Annely Adamson.
Nädalavahetusel on võimalik kasutada ruume kooli­tusteks, kokkusaamisteks – enamik koolituseks vajaminevatest vahenditest on olemas.
Veel pakutakse asjast huvitatutele kangakudumise võimalust. Kuna majas on kahed kangaspuud, tuleb vaid kokku leppida kangakudumise aeg. Tasuma peab lõime eest, ülejäänud materjal ja oskused peavad olema kudujal endal.
Aastaid tegutsesid majas ka käsitööring ja keelteklubi, mis praeguseks soikunud. Malle Kobin ütles, et kui kellelgi on idee, mis teenuseid majas veel võiks pakkuda, siis kõik mõtted on teretulnud.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411