Reede, oktoober 14, 2016
 

Pühalepa ja Emmaste ei kiirusta

Valitsuse pakutud haldusreformi tähtajad, mis nägid ette liitumisläbirääkimiste alustamise oktoobriks ja aasta lõpuks kokku­lepped ühinemiste kohta, ei ole osasid Hiiumaa omavalitsusi kiirustama pannud.
Eile kutsus neljapoolsed läbirääkimised algatanud Käina vald saare omavalitsusi töökoosolekule Kärdlasse. Käina valla ja Hiiu vallavolikogu on otsuse ühinemisläbirääkimisteks teinud, Emmaste ja Pühalepa, kus otsused veel tegemata, on kutsutud osalema vaatlejatena.
Emmaste vallavolikogu esimees Ülo Kikas ütles, et ei kavatse koosolekul osaleda, kuid see pole märk soovimatusest läbi rääkida. “Kolme valla läbirääkimistel on ühinemise alused juba kokku lepitud,” selgitas Kikas.
Hiiu vallavolikogu esimees Jüri Ojasoo ütles, et koosolekul võetakse aluseks varem alanud kolme omavalitsuse ühinemisläbirääkimiste käigus välja töötatud põhiprintsiibid: osavaldade ja valimisringkondade moodustamine ning osavaldade rahastamine.
“Hiiu vald on neid põhi­mõtteid aktsepteerinud ja nüüd püüame neile lisada Hiiu valla asjad,” selgitas Ojasoo.
Kaks kahtlevad
Pühalepa vallavolikogu esimees Toomas Remmelkoor ütles Hiiu Lehele, et täna on koos vallavolikogu eelarve- ja rahanduskomisjon, mis muuhulgas arutab ka kolme valla, Pühalepa, Käina ja Emmaste poolt seni kokku lepitud liitumis­lepingut.
Neljapoolseid ühinemis­läbirääkimisi on kavas arutada volikogu 25. oktoobri istungil.
“Mingit kiiret ei ole meil selle asjaga. Tundub, et kiire on Tallinnas, Hiiumaal käivad asjad vähe aeglasemalt ja ikka võetakse mõtlemiseks aega,” ütles Remmelkoor.
Ta kinnitas aseesimehe Antti Leigri poolt eelmisel nädalal öeldut, et Pühalepa vald ühinemisest väga palju kasu ei näe.
“Peame ikka vaatama, et inimeste elu halvemaks ei lähe ja saaksime teenused säilitada. Seda kindlust praegu ei ole. Kui liitumisest midagi kasu oleks, siis võiks ju mõelda.”
Lubatud liitumistoetuste kohta avaldas Remmelkoor arvamust, et ühisobjekti võib kokku leppida ja valmis teha ühinemistoetuse eest, aga ülal tuleb seda edaspidi pidada ikka oma raha eest.
“Palju neid Kärdla sadama sarnaseid objekte, mida ka käigus hoida suudetakse, Hiiumaale mahub?” küsis Remmelkoor.
Emmaste
Emmaste vallavanem Tiit Paulus kahtleb ühe omavalitsuse moodustamises nii, et olukord kõigi jaoks paremaks läheks. “Kui haldus­reformi eesmärk on teha teenuseid paremaks, siis nii ei tohiks olla, et kellegi jaoks läheb asi hoopis halvemaks,” ütles ta.
Emmaste vallavolikogu tegeleb tema sõnul teemaga siiski aktiivselt. Olukorda, kus kolm valda on liitumispõhi­mõtetes kokku leppinud ja Käina vald Hiiu vallaga läbirääkimisi alustanud, arutatakse juba esmaspäeval volikogu erakorralisel istungil. Otsustamine on kavas 31. oktoobri korralisel istungil.
Emmaste vallavolikogu esimees Ülo Kikas ütles, et kui oleks vabatahtlik valik, oleks tema meelest kaks omavalitsust parem variant. Teisalt leiab Kikas, et ka neljakesi tuleks ühinemisläbirääkimiste laua taha istuda. “Nii palju on veel meist mitte sõltuvaid lahtisi otsi. Kui detsembri lõpuks tuleb see otsus teha, siis oleks mõttekas need ära oodata,” ei tahaks ka tema otsustega kiirustada.
Paulus leiab, et riik on haldus­reformi peale surudes inimesed omavahel tülli ajanud. “Kui kokku lepitakse maakonna investeeringuobjekte, on Emmaste asjad enamasti jäänud nimekirjas tahapoole. Kui nüüd soovitakse omavalitsuste ühinemist ja peibutatakse toetustega, siis meil on nimekiri valmis, mida tahame ja mis on sellise liitumise hind,” ütles Paulus.
Ta viitas ka OÜ Cumulus Consulting koostatud Hiiumaa valdade finantsanalüüsile, mis näitab, et kolme Lõuna-Hiiumaa valla ühinemisel on finants- ja arenguvõimekus märksa suurem kui nelja valla liitumisel.
Ka on kolme valla läbirääkimistel kokku lepitud põhimõtted Emmaste valla kodulehel nüüd kõigile kättesaadavad. Vallavanem kutsus vallaelanikke materjalidega tutvuma ja oma arvamust avaldama.

 

Sildid: , , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411