Teisipäev, oktoober 18, 2016
 

Otsustusõigus

2013. aasta detsembris Hiiumaa arstide liidu korraldatud arstiabi teemalisel konverentsil “Kas viimane kustutab tule?” räägiti ka sellest, kuidas Põhja-Eesti regionaalhaigla Hiiumaa haiglale “kosja” tuli. PERHi soov, et Hiiumaa haigla antaks üle regionaalhaigla poolt asutatud sihtasutusele või aktsiaseltsile, tõi kohalike hinge kahtlusi. Konverentsil küsiti PERHi juhatuse esimehelt Tõnis Allikult, kas Hiiumaa haiglaga ei või juhtuda samuti nagu Keila haiglaga, mis pärast regionaalhaiglale üleandmist suleti. Allik vastas, et aeg on edasi läinud ja nüüd mõeldakse asjadest teistmoodi. Põhjuseks, miks PERH hirmsasti Hiiumaa haiglat võrgustada tahab, nimetas Allik isiklikku sotsiaalset vastutus­tunnet. Nüüdseks on Allik korruptsioonisüüdistuste tõttu ametist tagasi astunud.
SA Hiiumaa Haigla eelmine nõukogu, mis valdavalt koosnes kohalikest inimestest ja koos haiglajuhi Gennadi Aavikuga haiglat hoolega arendas, pelgas otsustusõiguse saarelt äraviimist ega tahtnud võrgustumisest kuuldagi. Nende mõte oli, et hea tahte korral piisab ka koostööst PERHiga nagu seda edukalt tehti Ida-Tallinna keskhaiglaga.
Maavanem Riho Rahuoja ütles reedel, et otsustusõigust haigla asjade üle pole Hiiumaal praegugi – see käib nõukogu kaudu. Mullu detsembrist alates määras nõukogu liikmed töö- ja tervishoiuminister, edas­pidi teeb seda kas PERHi juhatus või nõukogu – nii nagu see põhikirjas olema saab. Praegu on nii PERH kui ministeerium veendunud, et kohalikud on nõukogus sees. Kas neid on ainult üks nagu praegu või ehk rohkem, näeme peagi.
PERHi võrgustumise juht Meelis Roosimägi, kes istub ka Hiiumaa haigla nõukogus, kinnitas, et majanduslikku võitu suurhaigla sellest sammust ei saa ja ajendid on ainult altruistlikud – väiksema poole ehk siis Hiiumaa haigla heaolu. Loodame, et tal on tõsi taga.
Paraku paistab nii võrgustumise kui haldus­refomi puhul välja suhtumine – konnade käest ei küsita, kui sood kuivendatakse. Ja kui küsitakse, siis arvesse seda võtma ei pea, sest kohapealne otsustus­õigus on vahepeal juba ära, kaugemale viidud.
18. oktoober 2016

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411