Teisipäev, oktoober 25, 2016
 

Osteoporoosi haigestunute arv kasvab

20. oktoober oli ülemaailmne osteoporoosi päev, mille eesmärgiks on tõsta teadlikkust osteoporoosi ennetamisest, diagnoosimisest ja ravist.
Osteoporoos ehk luuhõrenemine on skeleti haigus, mille puhul väheneb luude mass ja häirub luukoe struktuur. Luud muutuvad hõredaks ja murduvad kergesti. Kui veel 1990. aastal registreeriti maailmas 1,66 miljonit reieluukaela murdu, siis aastaks 2050 prognoositakse selle arvu kasvamist 6,26 miljonini aastas.
Haiguse algstaadiumis erilisi sümptomeid ei ole, võivad esineda tagasihoidlikud valud seljas või puusas. Sageli on esimeseks märgiks luumurru tekkimine ilma erilise tugeva traumata. Luu võib murduda iseenesest, mis on sageli iseloomulik lülisamba murdude puhul vanematel inimestel.
Qvalitas Arstikeskuse sise­arsti dr Sirje Siimu sõnul on luude hõrenemise ja osteoporootilise murru tekkeks hulk riskifaktoreid. “Vanem iga, naissugu, menopaus, osteoporoos lähisugulastel, mitmed kroonilised haigused, pikaaegne ravi teatud krooniliste haiguste korral ja hüpogonadism meestel on riskitegurid, mida me muuta ei saa. Küll aga saame hoiduda sellistest faktoritest nagu suitsetamine, liigne alkoholitarbimine, liialt madal kehakaal, tasakaalustamata toitumine ja vähene kehaline aktiivsus,” sõnas dr Siim.
Oluline on teada, et haigust saab ennetada. “Luumass saavutatakse juba noores eas ning seetõttu on oluline, et toitumine ja füüsiline koormus oleks tasakaalus juba nooremas eas, seda väiksem on risk osteoporoosi tekkele hilisemas eas,” lisas dr Siim.
Vanemas eas inimestel tasub mõõta pikkust ja võrrelda seda noorema ea mõõtudega. Kui pikkus on vähenenud üle 3 cm ja esineb selgroo kõverus (küür) turjas, võib kahtlustada luuhõrenemist.
Osteoporoosi on võimalik varakult diagnoosida, määrates inimese luutiheduse densitomeetri abil.  Dr Siimu sõnul on soovitav, et naisterahvad peaksid oma esimese luutiheduse mõõtmise tegema vähemalt 60. eluaastaks, kõik mehed võiks olla mõõdetud 70. eluaastaks.
Nii tavakodanikud kui arstid saavad FRAXi kalkulaatorit kasutades arvutada luumurru riskimäära, mis arvestab nii patsiendi luu­tihedust kui ta suitsetamis­harjumusi, kehakaalu, vanust, kaasnevaid haigusi, ravimite kasutamist ja varasemaid haprusmurde.
FRAX on internetikeskkonnast leitav ülemaailmselt tunnustatud diagnoosimis­vahend, mille on välja töötanud Sheffeldi ülikooli teadlased. Lisaks luutiheduse määramisele soovitab arst mõõta organismi Dvitamiini taset.

Riin Härma
META vanemkonsultant

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411