Reede, oktoober 14, 2016
 

Muuseumihoidla konkursi võitis DAGOpen

repro DAGOpen
Ideekonkurss, millega Hiiumaa muuseum otsis museaalide hoidla ideekavandit, lõppes OÜ Dagopen võiduga.
Tähtajaks, 30. septembriks laekus neli erineva põhjalikkusega koostatud ideekavandit. Tööde hulgast hääletas žürii võitjaks Hiiumaa arhitektuuri­büroo OÜ DAGOpen kavandi.
Žüriisse kuulus kuus kohalikku inimest ja kaks arhitekti Tallinnast. Kokovkini sõnul jagunesid nende arvamused kaheks: arhitektid vaatasid omanäolisust, muuseumitööga seotud inimesed jälle muuseumi vajadusi.
Büroo juhataja Jaan Kuusemets ütles Hiiu Lehele, et konkursivõit tegi rõõmu. “Osalesime konkursil, kuna ülesanne tundus huvitav ning oleme ise Hiiumaaga seotud, seega läheb meile ka korda, mis saarel toimub ja tehakse,” selgitas ta.
Kuna tegemist ei olnud väga suure ja keeruka objektiga, ei olnud ülesanne tema hinnangul väga töömahukas. “Kuna ka konkursi preemiafond oli üsna tagasihoidlik, järeldasime, et otsitakse pigem arhitektuurset ideed ja visandlikku eskiisi kui detailideni läbitöötatud projektlahendust,” ütles Kuusemets.
Ideekonkursi võitjale pandi välja preemia 1000 eurot, mis tegelikult on oluliselt väiksem, kui sarnastel konkurssidel tavaks. “Rohkemaks polnud meil jaksu. Uskusime, et motivatsiooniks on leping võitjale juba hoone enese projekteerimiseks. Selle eest saab rohkem maksta,” selgitas Kokovkin.
Nüüd algab töö selle nimel, et leida raha ehituseks, et hoidla kolme-nelja aasta pärast valmiks. Hoone ehitus­maksumus on üle poole miljoni euro.
“See on suur raha, aga loodame nüüd järgmiste sammudega jätkata,” ütles Kokovkin, kelle sõnul saab Hiiumaa muuseum alles pärast hoidla valmimist tegelikult täita oma ülesannet mäluasutusena Hiiumaa omapärase ainelise ja vaimse kultuuri säilitamisel.
Head hoidlat pole
Hiiumaa muuseumi kogudes olevatele esemetele head hoidlat seni polegi. On erinevad ruumid, kus niiskuse ja temperatuurirežiimid ei ole muuseumieksponaatide säilitamiseks kõige sobivamad.
“Iga mõttega on nii, et tuleb alustada algusest,” rääkis SA Hiiumaa Muuseumid juhataja Toomas Kokovkin. Esmalt leitigi koht, kuhu hoidla ehitada, siis algatati detailplaneering ja augusti teisel poolel kuulutati välja ideekonkurss eskiisprojekti saamiseks.
Tulevase hoidla asukoht on Kärdlas Väike-Sadama tänava ja Lubjaahju põigu ristumiskoha lähedal. Maa on Hiiu valla omandis ja sihtasutuse osalisena on vald Kokovkini sõnul olnud muuseumile hea koostööpartner.
“Ühel hetkel pidime otsustama, kas kohandada olemas­olevaid ladusid või võtta suund uue maja rajamiseks. Eesmärk on, et meie museaalid säiliksid igavesti ja selleks on tarvis tingimusi,” selgitas Kokovkin seda, miks hoidlat vaja.
Teisalt leiab ta, et eksponaate võiks olla rohkemgi – näiteks vajab paremat kajastamist nõukogude-periood.
Praegu on Hiiumaa muuseumi kogudes üle 33 000 eksponaadi. Paljud neist on väikesed – fotod, dokumendid, märgid, kuid leidub ka suuremaid – vankrid ja iseehitatud auto.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411