Reede, oktoober 14, 2016
 

Märka inimest valge kepiga!

Täna, 15. oktoobril tähistatakse kõikjal maailmas rahvus­vahelist valge kepi päeva. Eestis vajab seda abivahendit u 4000 nägemispuudega inimest. Valge kepp on nägemis­puudega inimese põhiabivahend, mille abil ta saab iseseisvalt liikuda. Seepärast võiksime sel päeval pöörata tavapärasest enam tähelepanu inimestele, kes nägemisvõimest kas täiesti või siis osaliselt ilma jäänud.
Ka Hiiumaal leidub valge kepi kasutajaid. Üks neist tahab sel päeval teha suure tänukummarduse Hiiumaa Selveri töötajatele, kes alati väga abivalmilt aitavad tal poes ostusid teha ja saadavad kodutee otsani – parklas liikuvatest autodest mööda. “Kuulatan küll hoolega, kas auto tuleb või mitte, kuid tänapäeva autod on väga vaiksed – nii et pole lihtne aru saada, kus see liigub,” rääkis valge kepi omanik.
Tänavu pälvivad Eesti pimedate liidu tunnustuse mitu organisatsiooni ja isikut, teiste seas ka Ülemiste keskus, kuhu rajati kombatavad juhtteed ning poeuste kõrvale paigaldati punkt- ja reljeefkirjas sildid.
Valget keppi pimeda inimese sümbolina hakkas propageerima krahvinna Guilly d`Herbemont. Selleks jagas ta Pariisis aastal 1931 pimedaile 100 valget keppi. Ideele leidus küll ka vastaseid, kuid krahvinna ei hoolinud sellest, vaid jätkas sihikindlalt oma soovi teostamist. Nüüdseks on valge kepp muutunud nägemispuudega inimese sümboliks kogu maailmas.
Aastal 1964 tegi USA president Lyndon Johnson ettepaneku kuulutada 15. oktoober ülemaailmseks valge kepi päevaks. Eestis tähistati valge kepi päeva esmakordselt 1987. aastal.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411