Reede, oktoober 7, 2016
 

Laevareisijad veetsid öö sadamas

Kolmapäeval pöördus tuul kirdesse ja mereveetase hakkas kiiresti langema, lüües sassi parvlaevaliikluse Väinamerel, seetõttu tuli mõnel reisijal öögi sadamas veeta.
Rohuküla mereseirejaama andmetel langes kolmapäeval kella 14ks merevee tase -64 sentimeetrini alla tavapärase keskmise. Esimene Regula reis tühistati juba kell 13. Õhtuks oli selge, et sõidab vaid Harilaid, mis teenindas reisijaid vaba graafiku alusel.
Kuna reisid siiski toimusid, ei kaotanud ootajad lootust, et üle mere saavad. Facebooki grupis Hiiumaa Heaks kirjutas üks ootajatest: “Kell on 2.30. Praamisabas kella 19st (oli bronn). Kuna eriolukord, siis elav järjekord. Beebi pole piisav põhjus peale saada. Ega ka kaks kodus ootavat last. Harilaid seisab Rohukülas. Infot pole. Juua pole.”
Varahommikul teatas vedaja, TS Laevad, et Hiiumaa liinil tühistati hommikused parvlaevade Regula ja St Ola väljumised ja reisidega jätkamiseks tuleb oodata veetaseme tõusu.
Ettevõtja Lauri Pallase saabus Rohuküla sadamasse kolma­päeval kella poole seitsmeks,  neljapäeva hommikul kell 8 ootas ta endiselt pääsu laevale.
“Järgmise praami peale kindlasti ei mahu. Kolm rida rekkasid ootab. Järjekord ulatub sadamast välja. Öö sadamas viibinud inimestele ei ole jagatud mingit infot. Järjekorras oli ka inimesi väikeste lastega,” ütles Pallase Hiiu Lehele. “Läksin kolmapäeva hommikul kell 6.30 laevaga ja mõtlesin, et käin korraks ära ning toon ehitusmaterjali. Nüüd on tulnud öö sadamas veeta.”
Parvlaev Harilaid väljus Heltermaalt kell 5, pardal kaks reisijat ja kaks sõidukit. Järgmine väljumine toimus kella 7 paiku Rohukülast. Pallase ütles, et Harilaiule pääsesid eelisjärjekorras posti- ja kaubaautod. Kell 10.30 väljus esimesele reisile Rohukülast Heltermaale parvlaev Regula, mis jätkas liini teenindamist vabagraafikus.
Loodus sekkus
Maavanem Riho Rahuoja ütles, et koos operaatoriga valmistuti eelolevaks pingeliseks nädalavahetuseks seoses rahvarohke Saaremaa ralliga. Kuna TS Laevad rentis lisalaeva Ionas Saaremaa liinile, muutus olukord Hiiumaa jaoks tavapäraseks, kuni sekkus loodus. “On selge, et uue alustava operaatori jaoks on tegemist väga tõsise katsumusega, seda eelkõige kommunikatsiooni valdkonnas,” nentis maavanem. Tema sõnul on vedaja maavalitsust pidevalt teavitanud plaanitavatest tegevustest olukorraga toimetulekuks.
Tallinna Sadama turundus- ja kommunikatsioonijuht Sirle Arro nõustus, et ettevõte on saanud oma esimesel opereerimis­nädalal suure katsumuse osaliseks. Arro sõnul on olukord keeruline eelkõige Hiiumaa liinil, kus reise sai teha ainult väiksema süvisega laev Harilaid. Terve kolmapäeva õhtu, öö ja hommiku sõitis Harilaid vabagraafikus, et kõik reisijad ära teenindada. “Kahjuks on Harilaiu mahutavus oluliselt väiksem kui Regulal ja St Olal ning seetõttu otsustas TS Laevad teenindada esmalt operatiivsõidukeid, liinibusse, puudega inimesi ning siis oleme laadinud laevale teisi sõidukeid sadamasse saabumise järjekorras,” selgitas Arro.
Opinfo leiab internetist
Arro viitas, et operatiivinfo laevaliikluse olukorrast on väljas praamid.ee veebilehel ja Facebookis.
Nii näiteks oli eile kell 16.10 praamid.ee kirjas teade: “Parvlaev Harilaid väljus Rohuküla sadamast kell 15.30 ning asus teele Heltermaa suunas. Sadamas ootab hetkel 51 sõidukit. Parvlaev Regula väljus kell 15.40 Heltermaalt ja kõik sõidukid mahtusid laevale. Nüüdseks on sadamasse jõudnud 6 uut sõidukit. Parvlaevad Regula ja Harilaid jätkavad vabagraafiku alusel ning sadamates teenindatakse sõidukeid nende saabumise järjekorras. Erandiks on liinibussid, postiautod, operatiivsõidukid ja puuetega isikud, kelle puhul kehtib eelis.”
“Kahjuks on ilmastikutingimused ettearvamatud ning otsuseid saame teha antud ajahetkel kehtivates oludes ja nii kiiresti kui võimalik,” nentis Sirle Arro. “Soovime anda oma parima, aga kahjuks meie võimuses ei ole ilmastikuolude muutmine. Vabandame ebamugavuste pärast, mis eriolukorra tõttu on tekkinud.”
Ilmateade lubab veetaset alandavat kirdetuult pühapäeva lõunani.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411