Reede, oktoober 21, 2016
 

Kommentaar

Järgmisest aastast lähevad SA Hiiumaa Haigla asutajaõigused sotsiaalministeeriumilt Põhja-Eesti regionaalhaiglale. Milleks on vaja väikehaiglate võrgustumist suurhaiglatega?
Vastab sotsiaalministeeriumi tervishoiuressursside juht Anneli Taal: Väike­haiglate võrgustumine on vajalik eelkõige nende elujõulisuse tagamiseks. Selleks, et kohapealne arstiabi ei muutuks inimestele halvemaks ning säiliksid kõik esma­vajalikud tugi- ja tervis­hoiuteenused, on mõistlik kaasata sellesse suurema haigla võimalused. Näiteks on Hiiumaa haigla tervishoiuteenuste ja -kvaliteedi tagamiseks oluline, et saare elanike hulgas oleks vähemalt kirurg, sisearst, güne­koloog ja anestesioloog. Teisalt, isegi kui need arstid on saarel püsielanikena olemas, siis puhkuste, koolituste jms ajal on tarvis neid asendada ja kui kohapeal sellist võimekust pole, siis saab suurhaigla organiseerida vajaliku asenduse mandrilt. Lisaks pole väikehaiglal otstarbekas iseseisvalt pidada mõningaid tugiteenuseid ning majanduslikult otstarbekam on neid ülesandeid jagada suurhaiglaga. Näiteks ITarendus ja tehniline tugi, ravimite- ja meditsiinitarvikute hankimine jms.
Kuidas kavatseb riik tagada, et kolmandat aastat suure eelarvepuudujäägiga töötav Hiiumaa haigla saaks jätkata samas kategoorias st üldhaiglana?
Eelpool selgitatud ülesannete korraldus avaldab kindlasti positiivset mõju ka Hiiumaa haigla eelarvele, mis seni on olnud puudujäägis. Samuti aitab haigla majandusliku olukorra ja arstiabi kätte­saadavuse paranemisele kaasa haigla ruumidesse loodav esmatasandi tervisekeskus ja vastloodud eakate hooldusteenus.
On oht, et nn võrgustumisega läheb otsustusõigus saarelt ära ja kui riik pole enam haigla omanik, kaob ka poliitiline vastutus. Kuidas hajutada hiidlaste hirmu, et uus omanik võiks haigla teenuseid kokku tõmmata?
Oleme alati pidanud oluliseks kaasata haigla nõukokku kohalikku kogukonda ning see jääb nii ka edaspidi. Ministeerium ja PERH on kokku leppinud ja kinnitavad loodavas haigla põhikirjas, et kohalik kogukond peab olema kaasatud haigla juhtimisse. Samuti arutame võimalust jätta haigla nõukokku esialgu sotsiaalministeeriumi esindaja, et olla abiks juba töös olevatele projektidele.
Kas vastab tõele Hiiu maavanema Riho Rahuoja info, et riik alles nüüd võrgustuvale Hiiumaa haiglale enam ühekordset investeeringutoetust ei maksa nagu seda tehti varasemate võrgustumiste puhul?
Väide, justkui jääks Hiiumaa haigla võrgustudes investeeringu­toetusest ilma, ei vasta tõele. Plaanide järgi saab Hiiumaa haigla investeeringutoetust läbi PERHi. Sama kehtib ka kõigi teiste maakonnahaiglate puhul, kes saavad toetusi läbi suurte haiglate.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411