Teisipäev, oktoober 18, 2016
 

Hobusõult kaks pjedestaalikohta

Celine Lannusalu
Tippvõistlejatega hobuparaadil Tallinn International Horse Show 2016 osalesid ka Hiiumaa ratsud ja ratsanikud, kelle tulemused olid rõõmustavalt head.
Oktoobri teisel nädalavahetusel Saku Suurhallis toimunud 14. Tallinn International Horse Showl võisteldi nii rahvuslikel kui rahvus­vahelistel võistlustel. Esimest korda olid võistlustules ka hiidlased.
Porsche harrastajate karika Väike Ring finaalis kõrgusel 95 cm hüppas esi­kohale Riinu Rahuoja Hiiumaa ratsa­spordiklubist (RSK) hobusel Baron Abruka. Enne finaali oli Rahuoja teine, kuid punktide liitmisel võitis kogu sarja.
Esimene suur võit
Noore, vaid kuueaastase Baron Abrukaga on neil alles teine hooaeg võistelda. Ratsu on Rahuoja kunagise võistlushobuse Lady Abruka järglane ning Rahuoja oli ka ise tema sündimise juures.
“Tänavu oli meil esimene tõsisem võistlushooaeg, eelmisel suvel osalesime vaid mõnel üksikul võistlusel,” selgitas ratsanik, kelle hinnangul viis hea tulemuseni tõenäoliselt mõistlik ette­valmistus hooaja jooksul ja ka see, et mõlema, nii ratsu kui ka ratsaniku närv pidas vastu.
“Baron on väga emotsionaalne ja üsna tuline hobune ning vahel võivad arusaamatud asjad teda segada, kuid seekord, eriti ümberhüpetel, suutis ta väga ilusti keskenduda,” selgitas Rahuoja. “Emotsionaalsus tuleb tavaliselt siiski ka kasuks, Baron on väga püüdlik hobune ja võtab asja hingega, tahab igal juhul hästi teha.”
Võistlusel oli talle abiks treener Pille Elson, groomiks Nele Tomson ning hobuseid aitas vedada isa Riho Rahuoja, ka olid kaasa elamas trennikaaslased.
Nii suurel võistlusel polnud nad kumbki enne käinud. Siiani on olnud aasta tähtsündmuseks ikka Kärdla ratsu­päevad. “Mul on hea meel, et kodusaarel asju nii suurelt ette võetakse!” ütles Rahuoja, kes ratsaspordiga tegelenud paarkümmend aastat.
Porsche harrastajate karika Suur Ring finaalis kõrgusel 110 cm saavutas ülitihedas konkurentsis hiidlanna Maris Suuster Tondi RSKst hobusel Vilandro K teise koha.
Hiiumaa RSK juhatuse esimees Jaanus Berkmann rääkis, et enne viimast võistlust oli Maris liider, aga üks võistluspaar oli finaalis temast ümberhüpetel mõned sekundikümnendikud kiirem.
Tippratsud Hiiumaa tallidest
Lisaks tublidele Hiiumaa ratsasportlastele olid samuti esmakordselt rahvusvahelisel areenil Hiiumaal sündinud ja kasvatatud-treenitud hobused: Linnumäe tallis Baron Abrukaga samal päeval sündinud poolvend Bruce de Berks ning Tõnise tallis Undamal sündinud Belle Charmante. Kaks viimast võistlesid juba rahvus­vahelises kuue-seitsmeaastaste hobuste klassis, kus takistuste kõrgus 125/130 cm.
Ave ja Kadi Kokla poolt ratsastatud ja treenitud Belle Charmantega võisteldes saavutas ratsutaja Margit Mägi selles ülitugevas, rahvus­vahelises, seitsme riigi parimate noorhobuste konkurentsis seitsmenda ning Maarja Berkmanni poolt kasvatatud, ratsastatud ja treenitud Bruce de Berks koos ratsutaja Jaagup Kallasega kaheksanda koha.
Lisaks  sellele, et Hiiumaa tallidest olid võistlemas tublid hobused, oli Maarja Berkmann ka ametlik raja­meistri assistent Tallinn International Horse Showl. See oli tema jaoks esimene kogemus töötada ametnikuna sellisel rahvusvahelisel  suurvõistlusel, mille raames toimub ka FEI Maailma­karika ametlik GP võistlussõit.
Jaanus Berkmannil endal tuli Eesti Ratsaspordi Liidu juhatuse esimehena teha võistluste ajal kolm pikka tööpäeva: osaleda arvukatel auhinna­tseremooniatel, ametlikel vastuvõttudel,  teha lõputut lobitööd Eesti ratsaspordi tuleviku nimel, kohtuda ja leppida kokku uusi kohtumisi, vastu­võtte.
Berkmann ütles, et tung sellisele võistlusele on suur nii võistlejate kui ka pealtvaatajate hulgas ja tänavu oli erakordselt palju rahvast võistlusi vaatamas. Eriti palju oli pealtvaatajaid sõudel, kus esinesid ka solistid ja näidati hobuetendusi. Piletite müük Piletilevis tuli päev varem lõpetada, kuna Saku Suurhall jäi esmakordselt sellise mastaabiga ürituse jaoks lihtsalt väikeseks ning seda nii publikuala kui ka nn köögipoole jaoks.
“Läbi tippspordi ja  meelelahutusliku showprogrammi ühendamise saame aga tuua tippratsutamise inimestele lähemale ja teha arusaadavaks. On ilmselge, et asi liigub õiges suunas ja seda vägagi tempokalt,” nentis Jaanus Berkmann.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411