Reede, oktoober 28, 2016
 

Hiiumaa majanduselus leidub nii häid kui halbu arenguid

repro
Saare majandusolukorda analüüsinud Elmo Harjak ütles, et viimase aasta majandus­arengutest saab lugeda välja nii positiivseid kui negatiivseid märke.
Eile Kõrgessaare vaba aja keskuses toimunud Hiiumaa arenguseminaril esitles Swedbanki Hiiumaa ärikliendihaldur Elmo Harjak järjekorras juba 19. Hiiumaa majandusülevaadet ning andis ülevaate, mis seisus saare majandus mullu oli.
Positiivseks nimetas ta, et Norra biolagunevate plastik­kottide suurtootja BioBag International ostis ASi Dagö­plast, Norrast toodi siia seadmed ja tootmismahud suurenevad. Mullu asutatud OÜ Hiiu Graanul tegi üle aastate suurima investeeringu saare puidutööstusse. Kärdlas valmisid Hiiumaa pruulikoda ja Wabriku pubi ning tänu sellele pruulitakse saarel õlut, mida juba pärjatud mitmete auhindadega. OÜ HTÜ Tootmine tegi suurinvesteeringu pagaritööstusesse. OÜ HMPK uuendas metsatehnikat, AS Dale LD investeeris seadmetesse.
Samas Hiiumaa ettevõtete netokäive oli mullu 120,4 miljonit eurot ning aasta varasemaga võrreldes vähenes  3 protsenti. Töökohti oli saarel 2633, seda on 37 võrra vähem kui aasta eest.
“Hiiumaa majanduse mõõtkavast rääkides tuleb aga meeles pidada, et Eestis on hulk ettevõtteid, mis oma käibenumbritelt suuremad kui terve Hiiumaa kokku,” ütles Harjak. Ta tõi näiteks suurpangad, aga ka näiteks valuuta- ja kullafirma Tavid.
Viis suurema aastakäibega ettevõtet olid saarel mullu Hiiumaa tarbijate ühistu (9,3 miljonit eurot), AS Dagö­plast (9,2 miljonit eurot), OÜ HMPK (6,3 miljonit eurot), OÜ Hiiu Teed (6,29 miljonit eurot) ja AS M ja P Nurst (5,9 miljonit eurot). Ühest miljonist suurema aasta­käibega ettevõtteid on Hiiumaal 20 ringis.
Üldteada on, et lisaks kaubandusele, mille aastane käive 30 miljoni euro ringis, annab Hiiumaa  majandusele jumet plastitööstus. Selle sektori 25 miljoni euroni ulatuv aasta­käive vähenes aga eelmisel aastal 11 protsendi võrra.
Elmo Harjak märkis ära mure Hiiumaa konkurentsi­võime kukkumise pärast. “Laevaühenduse kvaliteet mõjutab iga ettevõtet ja elanikku. Rahvastik väheneb, vaja oleks püsivat konkurentsi­eelist,” ütles ta.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411