Teisipäev, september 27, 2016
 

Valimiskogus jäi president valimata

Tiia Johansson
Eesti vajab uut presidenti. Kuidas teda püüti valida ja mis sellest välja tuli.
Estonia ees on laupäeva keskhommikul igasugu rahvast. Odini sõduritest heategevuskampaania annetuste kogujateni. Politsei ja riigilipud. Kohale saabub rahvaasemikke üle Eesti.
Saalis on vaiksem. Rahvas alles koguneb.
11.40 Tuledest heledasti valgustatud rõdule astub Marina Kaljurand perega. Istub umbes samale kohale, kuhu Toomas Hendrik Ilves kümme aastat tagasi. Samas, esireas, on istet võtnud president Arnold Rüütel. Tema kõrval peaminister Taavi Rõivas.
11.45 Kohad saalis, kus istuvad valijamehed, on peaaegu täis.
11.51. Rõdule tuleb Siim Kallas. Ka temal on pere kaasas. Istub seitse kohta Kaljurannast paremale. Nende vahele mahub Allar Jõks. Mailis Reps ja Mart Helme on all saalis valijameeste hulgas. Kõlab esimene etenduse algust kuulutav kõll.
12.00 Emmaste valla mees Eiki Nestor juhatab istungi sisse. Hümn. Protseduuride tutvustus.
12.08. Protseduurid selged. Inimesed lähevad liikvele.
Hääletussedeli saamise ootel ütleb riigikogu liige, reformierakondlane Lauri Luik, kes kogus Hiiumaalt eelmisel kevadel üheksa häält, et valib Siim Kallase. Luik ajab Haapsalu raudtee taastamise asja ja tal on enda sõnul parlamendis sellele mõttele juba üle 50 toetaja.
“Ka hiidlaste ühendus Tallinnaga oleks parem, kui raudtee Rohukülani tuleks,” selgitab ta, kuid peab siiski tunnistama, et ilmselt jõuavad uued praamid Hiiumaa liinile enne kui rongiga Haapsallu saab.
Nestor: koostööd ei paista
Eiki Nestor ütleb Hiiu Lehele kommentaari andes, et kes ka presidendiks ei saa, ta peaks teadma, et Hiiumaa elu algab praamiga ja lõpeb praamiga. “Saarel ei ole võimalik pool tundi hiljem kodust välja minna, sest siis jõuad mitu tundi hiljem kohale,” ütleb riigikogu esimees ning nendib, et 2006. aastal ja 2011. aastal suutsid era­konnad koostööd teha. “Praegu seda ei paista.”
13.09 Kõik on tagasi saalis. Sedelid valatakse kastist välja. Kannatamatu sumin. Pinge kasvab.
13.39 Algab häälte avalik lugemine.
13.40 Mart Helme – 16 häält! Kuhu jäi viie teda ülesseadnu toetus? (Äripäevale ütleb Pühalepa valla valijamees Antti Leigri, kes Helme kandidatuuri esitamiseks allkirja andis, et tegi seda rohkem naljaviluks. Lihtsalt selleks, et Helme ikka lõpuni debattides osaleks ja oma äärmusliku sõna sekka ütleks.)
13.44 Allar Jõks – 83 häält. Vau! See on tugev tulemus. Number näitab, et asi on väga põnev. Järelejäänud hääled võivad üsna täpselt kolmega jaguda.
13.47 Marina Kaljurand
75 häält. Kahin saalis.
13.51 Siim Kallas 81 häält. Selge! Teises voorus on Jõks ja Kallas.
13.54 Mailis Repsile loetakse välja 79 häält.
Vaheaeg.
Nii tihedat rebimist mitme pretendendi vahel ei ole valimiskogus kahekümne aasta jooksul olnud. Neljandat kohta lahutas esimesest kaheksa häält.
Kaljurand: Ma ei kahetse
“Ma ei kahetse kampaanias osalemist,” ütleb Marina Kalju­rand oma kiirkommentaaris. Vastuseks küsimusele, et tal oli ju rahva toetus, lausub hiidlastele hästi tuttav presidendi­kandidaat: “Tulemus näitas: valija­meeste seas ma nii populaarne ei olnud.”
Hiiu valla valijamehe Jüri Ojasoo hääl läks esimeses voous Siim Kallasele. “Olen rahul. Saanuks Kallas kaks häält vähem, oleks hoopis teine olukord. Siim Kallas sobib presidendiks, suudab Eestit näidata suuremana, kui me riik on,” lausub ta. Teise edasipääsenu, Allar Jõksiga, ei ole Ojasoo kampaania käigus kohtunud.
Jõks: Hiiumaa on minu maa
Presidendikandidaat Jõks ise ütleb käigult Hiiu Lehele, et on kampaania käigus käinud kaks korda ka Hiiumaal ja kohtunud valijameestega. “Hiiumaa on minu maa!” tõstab ta esimese vooru tulemusest silmnähtavalt rõõmsana lehvituseks käe ja ruttab edasi. Meenub tema kõne Ühtse Eesti Suurkogul.
Samuti hiidlastele tuttav Urmas Paet ei taha teise vooru tulemust ennustada. “Minu puhul lõppes kampaania siis, kui Reformierakond otsustas, kes on tema kandidaat, aga kunagi ei tea, mis millekski hea on.”
Hiiumaa inimestega jagas ka ise sageli saarel viibiv europarlamendi saadik ühist muret: “Üks oluline osa Eestist ei saa olla muu Eestiga nii hapralt ühendatud nagu Hiiumaa praegu on. See ei puuduta üksnes praamiühendust, vaid ka näiteks arstiabi.”
Lootused ei täitunud
Pühalepa valla valijamees Antti Leigri ei taha avaldada, kelle poolt ta hääletas. Ega ei peagi. “Aga üks minu ennustus läks täide: Kallas on teises voorus. Jõksi tulemus oli üllatus. Lootsin, et ka naiskandidaat pääseb edasi. Mailis Repsi tulemus oli tegelikult tugev. Loodan, et president saab valitud ja uus president leiab aega ka Hiiumaad külastada. Lisaks võiks president seista selle eest, et võetaks vastu suursaarte seadus. Haldusreform võib tendentsi, et rahvas lahkub, veelgi süvendada ja sellele on vaja vastukaalu leida,” räägib Leigri.
Antti Leigri lootused paraku ei täitu. Poole kuueks õhtul on selge, et tühjad sedelid viivad presidendivalimise tagasi riigikogusse.
Kelle võit?
Uue riigipea õnnitlemiseks varutud lilledele tuleb leida muu kasutusviis. Estonia ees rõõmustavad Jana Toom ja Viktor Vassiljev ning teevad soovijatega pilti. Kuulen lauset: “Meie võit!” Ei taha teadagi, kes need “meie” on.
Nii riigikogus kui valimis­kogus kõige enam hääli kogunud Siim Kallas ütleb paari tunni pärast, et presidendi­valimiste seadus vajaks muutmist ja nimetab valimiste läbikukkumist “Tallinna intrigantide tööks”. Tema öeldud “häbi on nii valijameeste kui rahva ees. Eesti poliitiline süsteem vajab uuendamist,” kõlab nagu mingi teise valimiskampaania avalöök.
Sotsiaalvõrgustike ajastul ei pea õhtuseid uudiseid ja järgmise päeva lehti ootama. Kõrgeima võimu kandja, rahva kommentaarides paiskub juba esimese tunni jooksul internetti pettumus. On tunne nagu oleks praam lahkunud sadamast inimesi peale võtmata.
Hiiumaalt Tallinna saabunud valijamehed pälvisid tähelepanu ka üleeestilises meedias. Käina valla valija­mehe Üllar Padari tegemistel hoidis silma peal rahvusringhääling, Püha­lepa valijamehe Antti Leigri käiku valimiskogusse jälgis Äripäev. Emmaste valda esindas valimiskogus Gustav Kotkas ja Hiiu valda Jüri Ojasoo.
Riigikogu koguneb uuesti vabariigi presidenti valima riigikogu täiendaval istungil, mis algab esmaspäeval, 3. oktoobril kell 13.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411