Reede, september 2, 2016
 

Tütar tõi taipoksijad saarele

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Teist nädalat treenivad Kärdlas taipoksi huvilisi Kris Koženevskaja ja Taist pärit Chatchawan Mosa, kes kolisid saarele tänu Koženevskaja tütrele, kes tahtis saarel oma kooliteed jätkata.
“Siin on hea ja rahulik, mulle meeldib,” ütles  Kris Koženevskaja, kes Hiiu saarele sattus tänu  tütrele. Tütar tahtis pärast Tallinnas põhikooli lõpetamist asuda õppima värskelt avatud Hiiumaa gümnaasiumisse.
“Tal on siin lapsepõlvesõbranna, kelle juures ta on aastaid külas käinud,” selgitas ema, kuidas tütar koolivalikuni jõudis ja neidki saarele kolima veenis.
Poolteist tundi tihedat trenni
Kris Koženevskaja ja Chatchawan Mosa asutasid kümme kuud tagasi spordiklubi Mosa Muay Thai.  Treeninguteks leidsid nad ruumid Kärdlas Hiiu maavalitsuse kõrvalmajas Leigri väljak 9 teisel korrusel. Tühjana seisnud majas on nüüd taas natuke elu. “Remondile eriti aega ei kulunudki ja sisustus oli meil juba olemas,” ütles Koženevskaja.
Ka Tallinnas tegelesid Kris ja Chatchawan Tai poksi treeningutega, seal spordiklubis Sparta.
Neid, keda treenida, on nad juba leidnud ka Hiiumaal – esmaspäeval oli trennis kaheksa Tai poksi huvilist. Tai poksi treeningute vastu on huvi tundnud erineva tasemega inimesed. “Palju on algajaid, aga samas ka edasijõudnuid, kes treenivad omaette,” ütles Koženevskaja.
Algul tuleb õppida, kuidas käsi-jalgu hoida. Esimesed treeningud ei nõua mingit erivarustust, kuid paari nädala möödudes võiksid poksikindad, poksisidemed ja hüppeliigese tugi juba olemas olla.
Soojenduseks kulub tavaliselt paarkümmend minutit. Seda viib läbi Koženevskaja, kes alaga tegelenud juba kümme aastat. Seejärel õpetab põhitreener Mosa tehnikat ja teeb füüsilist treeningut lapade ehk löögipatjade ja poksikotiga. Viimane pooltund kulub venitusteks ja kõhulihaste harjutusteks.
“Treeningud annavad head koordinatsiooni, tasakaalu, painduvust ja kindlasti vajadusel oskust ennast kaitsta,” ütles Koženevskaja. “See on arendav elukestev õpe ja kui soovid sel spordialal saada heaks tegijaks, peab sellega pikka aega ja pidevalt tegelema.”
Sobib paljudele
Ala sobib nii noortele kui vanadele, nii meestele kui naistele. Näiteks Tallinnas oli nende treeninggrupis tüdrukuid rohkemgi kui poisse. “Naistel ongi tasakaalu ja painduvust rohkem,” selgitas treener. “Mõnikord on neil ka kestvust rohkem, sest mehed tihti väsivad kiiresti, naised saavad kiiremini püsti.”
Laste ja vanemate inimeste treening on rahulikum ja mängulisem. Ka kehakaalu langetamiseks on Tai poksi trenn väga tõhus. “Intensiivselt treenides langeb kaal paari kuuga,” kinnitas Kris.
Kasuks tuleb varasem jalgpallitrenni kogemus, sest jalgpalluritel on tugevad jalad ja nad omandavad kiiremini löögitehnika.
Septembrist alustavad nad treeningutega lastele alates viiendast eluaastast. Näiteks Chatchawan Mosa alustas ka ise Tai poksi treeningutega viiesena.
Treeningud toimuvad iga päev ja osalejad peaksid leidma võimaluse osaleda vähemalt kolmel päeval. Pidev trenniskäija on võistlusteks valmis kahe-kolme aasta pärast.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411