Reede, september 23, 2016
 

Toidukunst ehk kunst tekitab isu

Helja Kaptein
Möödunud toidu- ja kunstinädala jooksul pandi punkt Hiiumaa maitsete aastale ja tehti toiduga ime­vigureid.
Nimestki aru saada, mis oli esimese Hiiumaa toidu ja kunsti päevade peateemaks. Paljuski sai nädal tõuke Hiiumaa maitsete aastast.
Maitsete aasta üks koordinaatoreid Ly Kaups ütles, et sel nädalal püüti tutvustada Hiiu toidu eripära, kaasates oma saare kunstnikke ja toitlustus­kohti. Ühtlasi on see võimalus pikendada turismi­hooaega ja pakkuda ka oma saare rahvale, mis siinsamas meie nina all põnevat toimub.
Saiapurust portree
Kärdlas Nelja Nurga Galeriis mängis toiduga kunstnik Valev Sein. Näiteks joonistas ta taldrikule jäänud saia­purust hetkega portree, siis pühkis selle kokku ja kujundas mõne liigutusega uue pildi.
Osa toidumängudest oli ka “teesärgi” kujundamine, kus tavalise valge Tsärgi rinna­esine kortsutati, pandi likku tassi tee sisse ja tulemuseks oli päris põnev, päikest meenutav kujund särgi rinna­esisel.
Ühe laua peale oli laotatud valge triiksärk, millele tohtis joonistada, kasutades värvina tillirohelist, pruuni šokolaadi, porgandimahla ja muud käepärast. “Selle pluusiga hakkan järgmisel suvel käima,” kinnitas kunstnik.
Ka ülekuivanud kaladele leidis ta rakendust: natuke aega värvilahuses hoituna muutsid kalad värvi. “No neid võib kasvõi jõulukuuse otsa riputada,” kõlas kunstniku soovitus.
Kui ise ei tee…
Kärdlas Eha tänaval avas hobikokk Aivar Viidik koos elukaaslase Jane Sinijärve ja sõpradega laupäeval tänavatoidurestorani. “Söögi­tegemine on minu jaoks tore tegevus, sest siis saan seda teha oma maitse järgi,” kiitis ajakirjaniku­haridusega Viidik.
Toidutegemiseks kasutasid nad seda, mis oma aiast, metsast või siis Hiiumaalt leidsid. Retseptid mõtlesid ise välja, aga kasutasid ka teiste tarkust. Appi tulid sõbrad Elmo Harjak, Tiia Kail ja Margus Tabor – mehed tegid soolaseid ja naised magusaid toitusid.
Kuigi turismihooaeg on justkui lõppenud, sööjatest puudust polnud. Oma koduaias pakkusid nad head-paremat umbes sajale inimesele. “Tühja kõhu ja kurva meelega ei pidanud keegi meie aiast lahkuma,” kinnitas Viidik.
Tänavatoidurestoraniga püüdsid Viidik ja tema sõbrad anda oma panuse, toidu- ja kunstinädala tegemistesse, mille loetelu talle veidi “lahja” tundus: “Pagan võtaks, kui ise ei tee, siis ei teegi keegi,” rääkis Viidik.
Laadalisi rohkesti
Ka samal päeval Tormi poe juures avatud sügislaadal oli rahvast väga palju ja müüjaid paarikümne ringis.
Lepaniidi talu perenaine Kaire Vannas ütles, et tema asju osteti päris hästi. Kõige minevam kaup oli kitsejuust, aga pakkuda oli ka lamba­nahku, lõnga ja köögivilja.
Eelmise aasta kogemuste põhjal valmistas Hiiu Pagar tooteid märksa rohkem, laada lõpuks oli alles vaid mõni nimetus kaupa. Kõige kiiremini said otsa õunapontšikud, marjadega värvitud muffinid ja soojad saiad.
Hiiumaa tarbijate ühistu juht Kaja Antons võrdles, et kuna mullu oli ilus ilm, jäid laadalised kauemaks istuma, et kohvi ja koogiga laadamelu nautida. Seekord oli ilm vilu, seepärast tehti ostud ja lahkuti.
Lisaks laadale korraldas ühistu avatud uste päeva ja igal täistunnil said huvilised tutvuda leivamaja sisemusega.
Hiiumaa toidu- ja kunsti­nädala korraldasid MTÜ Hiiumaa turismiliit, SA Tuuru, MTÜ Hiidlaste koostöökogu ja MTÜ Hiiukala.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411