Teisipäev, september 13, 2016
 

Tegevused Soeras uuenevad ja laienevad

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Palade loodus­hariduskeskus, kuhu kevadest kuulub ka Soera talumuuseum, lõpetas suvehooaja avatud uste päevaga, kogu kompleks on kasutusel aastaringselt.
Avatud uste päev korraldati selleks, et need, kes veel suve jooksul muuseumi ei jõudnud, saaksid tulla uudishimu rahuldama. Möödunud reedel leidiski tee Soera õuele arvukalt huvilisi.
“Suvehooaja lõpetamine ei tähenda, et jäädakse talveunne,” kinnitas Palade loodus­hariduskeskuse juhataja Karin Poola.
“See hooaeg oligi uut­moodi tegemiste proovisuvi ja sügiseks tean palju asju, mida saab teha teisiti ja paremini,” võttis ta hooaja kokku. Poola nentis, et Soera talumuuseumi eelmine perenaine Õie Laksberg oli väga tubli ja tegus ning vastavalt Pühalepa valla otsustele uuema suuna elluviimise käivitamine seni väga hästi töötanud süsteemi asemel oli küllaltki keeruline. “Mitte ükski asi pole igavene ja vahel on muutused mõistlikud,” ütles Poola samas.
Ta kinnitas, et mitte ühtki vana asja pole ära visatud ja kõik, mida saab veel kasutada-taastada on tõstetud tõllakuuri. “Kuuriust suvel lahti teha ei saanudki, sest see on vana kraami maast laeni täis,” rääkis Poola. “Nüüd sügisel tahab kõik see ülevaatamist-parandamist ja arhiveerimist.”
Varakevadel oli esimeseks suureks tööks võssa kasvanud alade puhastamine kuivanud puudest ja pinnase planeerimine. Ikka selleks, et kunagine maastikumuster, mis oli taluhoonete lahutamatuks osaks, oleks jälgitav.
Sellega suurenes mitmeid kordi niitmise teel hooldatava ala pindala ja tekkis enam kui 3 hektari suurune roheala, kus külastaja saab vabalt liikuda ja taluhooneid kui kauneid visuaalseid objekte vaadelda.
Uuendati ka üle saja meetri korendusaeda koos väravate ja mulkudega. Meister Denis Lukas rääkis, et aega võttis kogu töö umbes kuujagu. “Raske on täpset aega öelda, sest põhiline aeg läheb materjali ettevalmistamisele, mida teen mujal,” selgitas Lukas.
Õppeprogrammid jätkuvad
Poola rääkis, et loodus­haridus­keskuse õppeprogrammid jätkuvad ja Soerasse on juba tellitud gruppidele nii “Talulapse koolipäeva” kui “Soera metsa­rada”. “Talu­tuppa teen tule pliidi alla, panen tee- või kohvikannu pliidiääre peale, siin saab olema õdus olemine,” kirjeldas ta õppepäeva meeleolu.
Kokku on valida 15 eri programmi vahel, alustades allikalise Kukka soo avastamisest kuni pärandkultuuriradadel kõndimiseni. Poola loodab, et tänavu saab Soera talumuuseumis avada ka jõulumaa, kuhu on oodatud nii koolilapsed kui päris mudilased.
Loodushariduskeskus korraldab loodusõpet Palade koolis asuvas looduskeskuse õppeklassis ja keskkonna­laboris ja Soeras asuvas kivimite õppehoones ning talumuuseumis.
Keskuse juhatajale Karin Poolale on abiks Liisi Mäeumbaed, Reet Nisumaa, Mait Karukäpp ja lisaks vaba­tahtlikud abilised suvel.
Pilk tulevikku
Valla poolt tellitud Soera maaala arendusprojekti aastateks 2016–2019 tutvustas avatud uste päeval selle koostaja Tiit Leito. “Projekti järgi toimub plaanipäraselt kogu Soera maa-ala kujundamine ja väljaehitamine ja tänavused tööd on juba tehtud,” ütles ta.
Järgmisel aastal on peaeesmärgiks parkimisplatsi ja selle ümbruse välja­ehitamine. Sellesse kuuluksid suur istealustega info­stend, elektrivalgustusega ruumiline kujund suuna­viitadega ja kivimite õppeväljaku rajamine tuuleveski lähedusse. “Parkimisplats läheb praegusest kohast edasi tõllakuuri otsa,” selgitas Leito.
Järgmistel aastatel on kavas puisniidu rajamine taluhoonete ja Hiiumaa metsa­seltsile kuuluva metsan­dusliku õppeklassi vahele ning sookoosluste õpperaja väljaehitamine.
“Nii kujuneb koos juba valminud kivimite õppehoonega välja terviklik kompleks, mis peaks pakkuma laialdast huvi kõikidele külastajatele,” kinnitas Tiit Leito. “See loob soodsad tingimused loodusharidusliku õppetöö korraldamiseks, milles on ühtseks tervikuks seotud loodusõpe ja vana talukultuur.”

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411