Reede, september 9, 2016
 

Politseinikele möödus suvi Hiiumaal töiselt

Suvekuud on möödas ja paras aeg teha kokkuvõte sellest, milliseks kujunes maakonna turvalisuse pilt kolmel suvitajate­rohkel kuul. Kui aasta algust võis politseitöö vaates võtta kokku märksõnaga “rahulik”, siis suve algus tõi juba juunis politseile välja­kutsete arvu tõusu.
Suveperioodil planeerisime oma tööd nii, et oleksime kõikide suurürituste ajal väljas suurendatud jõududega. Oluliseks abiks on olnud tublid abipolitseinikud, kes panustasid sellel suvel oma kogukonna turvalisuse hüvanguks 133 töötundi. Loomulikult ootame veel inimesi abipolitseinike ridadega liituma, sest turvalisus on meie kõigi teha. Huvi korral võib julgelt politsei­jaoskonda pöörduda.
Liikluses toimuv on murettekitav
Suvine aktiivsem järelevalve paljastas näiliselt rahuliku liikluspildi pahupoolt. Olgu selleks joobes juhid või teede ja ilmastikuoludega mitte­arvestav kiiruse valik. Suve­perioodil sai erinevatel põhjustel toimunud liiklus­õnnetustes vigastada kokku kolm inimest.
Pöörasime tähelepanu asulates piirkiirusest kinni­pidamisele. Kärdla tänavatel lõpetasid politseinikud seal lubatust pea kaks korda kiiremini liigelnud juhi teekonna. Liikluses peab olema valmis ootamatusteks ja kui piirkiirusest kinni ei peeta, pannakse teadlikult ohtu teisi inimesi. Ei tahaks mõeldagi lapsele, kes mänguhoos oleks sõiduteele sattunud või eakamast inimesest, kes heas usus ülekäigurajale astub. Sellisel kiirusel on sõiduki õigeaegne peatamine väga keeruline, et mitte öelda võimatu.
Raskemate tagajärgedega liiklusõnnetuste põhjuste hulgas troonib alkohol. Kuigi see pole ilmselt kellelegi enam uudis, et alkoholijoobes sõiduki juhtimine on ohtlik, leidub ikkagi neid, kes seda teadmist teadlikult eiravad. Kui eelmisel suvel oli joobes juhtide arv, kelle politsei liiklusest eemaldas, 19, siis sellel suvel ulatus see üle 30. Politseinike vestlused rikkujatega viivad sarnaste selgitusteni – inimesed ei suuda ise adekvaatselt oma tervislikku seisundit hinnata. Arvatakse näiteks, et kaheksast tunnist magamisest piisab eelmisel õhtul tarbitud alkoholi mõju kadumiseks. Nii lihtne see siiski pole. Hea oleks, kui igal juhil oleks kasutada taadeldud alkomeeter oma tervisliku seisundi kontrollimiseks. Taastumiseks tuleb varuda aega ja pigem hoiduda eelmisel õhtul alkoholist, kui järgmisel hommikul tuleb roolis olla. Pigem istuda rooli hiljem, kui mõelda, et äkki juba ollakse kaine.
Jõuda levitajateni
Sõltuvusainete (alkohol, tubakas, narkootikumid) kätte­saadavuse tõkestamises oleme ennetustöö ja järelevalve osas saavutamas edasiminekuid. Meie tegevuste teravik on suunatud alkoholi müüjate teavitamisele, et keelatud joogid ei jõuaks lasteni. Proovime kõikides menetlustes jõuda nende isikuteni, kes ained lastele kättesaadavaks on teinud. 15. augusti seisuga oleme ühe Kärdlas asuva ettevõtte suhtes selles osas alustanud kriminaalmenetluse. Suve jooksul tegeles politsei 22 alaealisega, kes olid joobes või tarvitasid tubakatooteid. Selle aasta statistikast jääb silma, et sagenenud on juhtumid, kus sõltuvusaineid tarvitavad nooremad kui 16aastased.
Vägivallaohvrid julgevad abi otsida
Vägivald peresuhetes või tänaval on tihedalt seotud alkoholiga. Pea 90% puhul juhtudest saab väita, et vägivallatseja käitumine on otseselt tingitud alkoholijoobest. Politsei registreeris suve jooksul 16 juhtumit, mille käigus politsei sekkus koduseinte vahel aset leidnud arusaamatustesse, kus sõnadest ei ole piisanud. Paraku on perevägivalla juhtumite arv kasvutrendis. See ei pruugi tähendada, et vägivalda on rohkem, vaid seda, et inimesed ei ole nõus vägivalla all kannatama ja julgevad otsida abi. Peredes toimuva vägivalla korduvuse ärahoidmisel on võtmepositsioon piirkondlikel sotsiaaltöövõrgustikel, kuhu kuuluvad politsei kõrval nii kohaliku omavalitsuse kui ka ohvriabi esindajad. Oluline on see, et vägivalla all kannatajate kohta jõuaks info võrgustiku osapoolteni. Ainult siis on võimalik kannatanuid aidata. Turvalist sügist!

Aare Allik
Kärdla politseijaoskonna juht

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411