Teisipäev, september 13, 2016
 

Õpingud viivad Tambet Kikase Šotimaale.

Kaul Kikar
Hiiumaalt pärit laulja Tambet Kikas (23) hakkas sellest sügisest õppima Šotimaa kuninglikus konserva­tooriumis.
Neli aastat on noormees teel ooperilauljaks otsinud oma võimalust. Nüüd pääses ta õppima ühte maailma tippkonservatooriumi.
Emmastest pärit ja Kärdla ühisgümnaasiumis tõsiselt laulmisega tegelenud Tambet Kikas tõusis komeedina Eesti muusikataevasse 2012. aastal, kui ta Rahvus­ooper Estonia konkursil “Estonia otsib superstaare” osutus üheks 12 väljavalitust.
Konkursivõit muutis teekonda
Peale gümnaasiumi lõpetamist läks ta Tallinna, kus alustas õpinguid IT Kolledžis. Samal ajal avanes  võimalus kandideerida Rahvus­ooper Estonia noorteprojekti
OPERAtsioon Vox, mis otsis üle Eesti andekaid ja musikaalseid noori lauljaid.
Rahvusooperi solistide, tantsijate, lavastajate, kontsert­meistrite ja diri­gentide käe all õppisid konkursi­võitjad ligi seitse kuud laulmist, tantsimist, näitlemist, itaalia keelt ja muusikateooriat. Kursust juhatas tolleaegne Rahvus­ooperi pealavastaja Neeme Kuningas.
Pärast selle projekti lõppu mõistis noormees, et võiks end püsivalt muusikaga siduda. Ta jättis ITõpingud pooleli ja astus Georg Otsa nimelisse Tallinna muusika­kooli klassikalise laulu erialale. Tema õpetajaks oli pikaaegne Estonia teatri laulja Tarmo Sild.
Õpingute ajal töötas ta ka Rahvusooperis mimansi­artisti ehk näitlejate keeles “antiikmööbli” ja saali­teenindajana. Mimansina oli ta laval pea kõikides teatri lavastustes, sealhulgas ka balletietendustel. “Samuti sain uuslavastuste juures olla, alates tekstiraamatu lugemisest kuni lavastusproovideni välja,” ütles Kikas. “Need kogemused on mind aidanud ka väljaspool teatrit erinevatel kontsertidel ja konkurssidel.”
Oma seni suurimaks saavutuseks peab ta teist kohta 2015. aastal toimunud Mart Saare nimelisel vokaal­konkursil. Esimest kohta mullu välja ei antudki.
Pilk Eestist kaugemale
Niisiis olid Eestis tema tööks väiksemad teatrirollid, mis paraku laulmist eriti ei sisaldanud. See noormeest muidugi ei rahuldanud ja nii töötas ta sel suvel juba Savonlinna ooperifestivali ooperikooris. “Savonlinnas oli juba teine asi,” rääkis Kikas, et töötas kooris koos paljude Soome ja Eesti lauljatega.
Repertuaari ettevalmistamine algas juba eelmise aasta oktoobris ja sel suvel laulis ta kolmes ooperis: Verdi “Othello”, Mozarti “Don Giovanni” ja Janaceki “Elavate surnute maja”. Lisaks neile kahes muusikalises suurvormis, millest ühe esitas koor märtsis Helsingi Musiikkitalos.
“Iseenesest oli proovi­periood päris tihe, sest saabusime Savonlinna enne jaanipäeva ning pidime väga lühikese ajaga õppima ära kõik ooperid,” meenutas Kikas. “See ei ole küll raske, aga üpriski kurnav.”
Tambet rääkis, et on juba pikalt uurinud, kuidas välismaal klassikalise laulmise õppimine-õpetamine käib. Eriti huvitasid teda Lääne-Euroopa riikide võimalused ja lõpuks langes valik Ühendkuningriigi kasuks.
“Tahan avardada oma maailmavaadet ja sisse murda sealsesse kultuuriringkonda, mis paraku on palju suurem ja laiem kui kodumaal,” selgitas ta.
Royal Conservatoire of Scotland asub Glasgows. Kool kuulub edetabelite järgi maailma tippkümne hulka ja seal töötavad suurepärased õpetajad, kel suurte teatrite ja orkestrite kogemus üle maailma.
Kooli õppehooned on Euroopas ühed kaasaegsemad ja koolil on oma kontserdi- ja teatrisaal. Õpetatakse nii balletti, klassikalist ja jazzmuusikat, näitlemist ja filmikunsti.
Lauluõpingud (ingl k vocal studies) kestavad neli aastat. Selle aja jooksul omandatakse kõik, mida ooperilauljal vaja läheb. Õpitakse vokaaltehnikat, itaalia-, saksa-, ja prantsuse keelt, klaverimängu, muusikateoreetilisi aineid ja palju muudki, mis ühe laulja arengut toetab.
“Seega programm on üpriski tihe,” nentis Tambet Kikas. “Kui tihti koju jõuan
on raske öelda, loodan jõuludeks sõita Tallinna ja loodetavasti suvel veidi aega ka Hiiumaal veeta.”

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411