Teisipäev, september 27, 2016
 

Nööbist kinni

Harda Roosna
Kuidas ollakse valmis ka Hiiumaad ähvardavaks seakatkuks?
Vastab Hiiumaa Jahimeeste Seltsi (HJS) tegevjuht Anu Sarapuu: “Ilmselgelt ei ole viimastel aastatel nii suurt kõla­pinda saavutanud ükski teine ulukiliik kui metssiga, kuna  Eestit on tabanud väga ohtlik ja ülikergesti leviv loomataud, sigade Aafrika katk (SAK). Nüüdseks on haigus lisaks mandrile levinud ka Saaremaale. Spetsialistide hinnangul on aja küsimus, millal haigus Hiiumaale jõuab.
Haigust saarel teadaolevalt veel ei ole. Oleme püüdnud anda jahimeestele teadmised tegevustest, mida haiguse saarele jõudes tuleb viivitamatult täitma hakata, kuidas hakkab toimuma firmadevaheline koostöö, bioproovide edastamine, ulukite käitlemine jm. Jahtkondadele on tellitud külmkambrid, konteinerid ja muu vajalik. Iga uus olukord tekitab kindlasti probleeme ja küsimusi, samas on jahimeestel olemas teadmiste vundament, millelt tegutsemist alustada ja operatiivsed õppepäevad jätkuvad vastavalt olukorrale.
Vaatamata viimaste aastate rekordilistele metssea küttimise numbritele, on saarel sigu veel palju. Oleme küttinud ligi 400 metssiga. Praeguses eriolukorras on Hiiumaa jahiseltside kohustus riigi ees küttida jahiaasta lõpuks 2000 siga. 2017/2018 jahiaasta lõpuks tuleb saavutada metssigade asustus­tihedus maksimaalselt 1,5 isendit 1000 ha jahimaa kohta.
2014. aasta sügisest, kui katk Eestisse jõudis, oleme tauditõrjekomisjonile teinud mitmeid ettepanekuid: paigaldada haiguse leviku peatamiseks Heltermaale desomatid, hakata desinfitseerima mandrilt tulevat metsatehnikat jne. Selle elluviimist ei peetud vajalikuks, sest taudi leviku viise on palju ja kasutegur nende meetmete rakendamisel väike.
Vastavalt seadusele korraldab SAKi tingimustes metssigade küttimist keskkonnaamet ja meie ülesanne on neid korraldusi täita. Samas oleme ka ise püüdnud Hiiumaa heaks töötades jõud ühendada ja omapoolseid meetmeid rakendada: 2014 ostsime jahtkondadele desovahendeid,  piirame jahikülaliste arvu, loobusime mandrilt sööda­teravilja jm ulukisööda toomisest.
Oleme teinud tihedat koostööd Hiiumaa veterinaar-ja toiduametiga (VTA), Eesti jahimeeste seltsiga (EJS) ja teiste maakondade jahiseltsidega. Septembri alguses korraldasime kõikidele Hiiumaa jahimeestele õppepäeva, kus Andres Lillemäe Eesti jahimeeste seltsist käsitles  metsseapopulatsiooni ohjamist, tutvustas SAKi olemust ja levikut, jagas mandril saadud kogemusi haigusega võitlemisel. Jüri Lauter Hiiumaa VTAst tutvustas põhjalikult haiguse iseloomu, rääkis bioohutuse meetmetest, taudiproovide võtmisest jm.”

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411