Teisipäev, september 6, 2016
 

Mänspäe kool püsib au sees

Kadi Kiiver
Reedel avati mõnekümne tunnistaja juuresolekul Emmaste vallas Mänspel kohaliku külakooli auks mälestuskivi, mille juures on nimeline pink kooli õpetajale Alma Nõmmele.
Sambale graveeritud tekst ütleb, et “Siin Mänspäel jagati vaimuvalgust 1862–1966”. Aluskivile on kinnitatud plaat kõigi kooliõpetajate nimedega ajalises järjekorras. Need on Jüri Moonson, Joonas Moonson, Mihkel Jõe, Adu Kollamaa, Alma Nõmm, Julie Kaju, Volli Mäeumbaed ja Elga Sazanova (Hanslep).
Avakõne pidas Elgi Brand, kes õppis Mänspäe koolis aastail 1947–1949. Ta avaldas tänu kõigile kohaletulnuile ja eriti Vello Varale, kelle initsiatiivil mälestusmärk teoks sai. Vara, kes oli nii idee algataja kui ka suures osas mõtte elluviija, hoidis ise tagasihoidlikult tahaplaanile.
78aastase Brandi sõnul on suur väärtus, et sel tähtsal päeval sai ta veel alustada sõnadega: “Kallid kooli­vennad ja kooliõed!” Hiljem mälestuskivi juures tehtud õpilaste ühispildil on üheksa Mänspäe kooli endist õpilast. Kohal olid Silvi Salumäe (Engso), Valve Jürisson (Nõmm), Elje Vaim (Väljas), Elgi Brand, Urve Leisberg (Jaakson), Vello Vara, Aime Maslova (Kersen), Viive Valk (Mäns) ja Aili Mäns.
Alma Nõmme tütar ja kooli endine õpilane Valve Jürisson avaldas tänu erakordse tähele­panu eest, mis tema emale osaks saanud. “Kooli sajaaastase kestvuse jooksul kolmeaastase töö eest on au natuke üle paisutatud, aga tore siiski,” tänas tütar.
Ta rääkis kohalolnuile mõne seiga oma ema tulekust 1941. aasta talvel Mänspäele. “Mäletan, et esimene asi, mida ema Mänspäelt koju Jaussa tulles rääkis, oli see, et seal oli väga tore rahvas, kes aitas kooli korda seada ja teine, et seal on väga head lapsed,” meenutas Jürisson.
Vallavanem Tiit Paulus tõdes, et vallas on praeguseks järel vaid üks kool, see on Emmaste põhikool ja kui kohapeal tundub, et lapsi on kooli pidamiseks piisavalt, siis haridusministeeriumist ja Toompealt vaadates näib asi vastupidi. Paulus andis sõna, et seni kuni tema valda tüürib, kool püsib.
Vallavanem möönis, et külakoolide sulgemine eri aegadel on olnud tingitud peamiselt sellest, et nende ülalpidamine ei olnud enam otstarbekas. Mänspele kiirustas vallajuht näiteks Kärdlast, kus samal päeval avati riigikool Hiiumaa gümnaasium.
Sõru muuseumi direktor Helve Russak rääkis, et siis kui me midagi tähistame, on oluline see, kuidas see meie endi mõtetes ja mälestustes esile tõuseb. “Kõige tähtsam ongi meie enese teadvus, see, et me niisuguseid väga tähtsaid asju kunagi ära ei unustaks,” lausus Russak.
Hilisemas eravestluses selgitas Vello Vara, et mõte kooli asupaiga mälestamiseks tuli tal 2015. aasta talvel ja see, et kooli sulgemisest möödub 50 aastat, ilmnes alles hiljem. Kõige keerukamaks hindas ta asjaajamist vallaga. Lõpuks said kulud siiski kaetud ja iseenda tööd Vara rahas ei mõõtnud.
Mälestuskivi avamist toetasid Emmaste vallavolikogu eesotsas Ülo Kikasega, Emmaste vallavalitsus, Agapäeotsa selts, OÜ Soikka, Ado Algvere, Raili Laiva, Hergo Tasuja, Mari Mihelson, Silja Paris, Algis Vara, Harri Hiis, Elgi Brand jpt.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411