Reede, september 23, 2016
 

Lauritsa fotod meeli avardamas

kaja Hiis
Esmaspäeval avati Kärdlas Nelja Nurga Galeriis Eesti ühe olulisema fotokunstniku Peeter Lauritsa näitus “Metsik esteetika”. Erinevate loodus- ja inimtekkeliste mustrite üle mõtlema panev ekspositsioon jääb avatuks 22. oktoobrini.
Üheks taieseid ühendavaks teljeks on üraskite poolt puusäsisse uuristatud käikude jäljed, mida kunstnik jäädvustanud-peegeldanud fotode arvutitöötluse võimalusi kasutades.
“Keskelt läheb üraskiema käik, kes paneb munad puukoorde põhimõtteliselt samamoodi, nagu paneks kartuleid. Ja siis poisid-tüdrukud närivad oma käigud laiali. Moodustub muster. Ürask kasvab töö käigus ning lõpuks närib endale nukkumiskoopa, kust ta hiljem liblikana välja tuleb,” avas kunstnik näituse avamisel publikule üraskite elu ja pajatas sellestki, kuidas ta looduslikud modellid avastab ning jäädvustab.
Näitus peaks vaatajatel võimaldama kogeda uudseid seoseid biosfääriga. Ainus kohakeskne loodusfoto on foto­graafi Kütioru kodus tehtud metsapilt, kärbseseene kujutis on aga liikunud skännerist otse arvutisse ilma fotoaparaati kasutamata.
“Näitus nimega sünesteesia on meelteülene olukord, kus inimene võib hakata kuulma värvide heli või tundma värvide maitset. Meeli on inimesel palju rohkem kui viis ja neid on võimalik erinevalt kasutada. Mistahes sellised episoodid avardavad meie tajuilma, ja ka siin võiks seda kogeda,” rääkis fotograaf Hiiu Lehele näitusekülastajate võimalusest ekspositsioonist osa saada.
“Arvutite ja internetiga seotu pakub meile täiesti uue suhestumisvõimaluse maa­ilmaga, omamoodi ühisteadvuse, kus saab tugineda paljude teiste inimeste kogemusele. Nii on võimalik reisida internetis, paljudesse kohtadesse ei peagi ise kohale minema, vaid saab vaadata populaarsete ja risti-rästi läbipildistatud paikade panoraame koos kommentaaridega. Väga mugav. Seda enam, et reisimine, eriti kaugetesse paikadesse, on tihti üsna tülikas ettevõtmine,” arutles kunstnik.
Tähiste käsi jälle mängus
Üks Peeter Lauritsa näituse Hiiumaale tooja on neli aastat tagasi end töiselt Vaal Galeriiga sidunud Kadi-Ell Tähiste, kelle isa Ain Tähiste on hiidlastele kunstinäitusi pakkunud juba paarkümmend aastat.
“Hiiumaal elab väga kunsti­huviline rahvas, kui nad mandril asju ajavad, siis alati ei jää aega nätustel käia, kiire on kodusaarele tagasi,” selgitas Kadi-Ell näituse Kärdlasse jõudmise lugu. Lauritsaga on neil olnud aastatepikkune koostöökogemus, märkis Tähiste. “Vähetähtis pole ka asjaolu, et ta tõlgendab omapärasel moel looduse teemat, mis kindlasti hiidlastele oluline, ja Nelja Nurga Galerii on näituse korraldamiseks hea paik.”
Leia oma tõlgendus
Lauritsa mõttekaaslane Valdur Mikita on märkinud, et Eesti erinevad kandid on väga erinevad, saab rääkida metsa- ja rannarahvast.
“Merel on lõputu avarus, palju tuult ja vabadust, metsas aga varjuline, avarust palju vähem ning see mõjutab inimese mentaliteeti kõvasti. Hiiumaa on piisavalt suur metsane saar ja siin sisemaal on kindlasti inimesed ka metsaga seotud,” lausus Laurits vastuseks küsimusele, milline võiks olla hiidlase looduse- ja paigataju.
Usutavasti on kõigil, kes kalendrisügise esimesel kuul Nelja Nurga Galeriid külastavad, võimalik Peeter Lauritsa loomingut vaadates nende asjade üle ise mõtiskleda ja nähtule-tajutule oma tõlgendused leida.

 

Sildid: , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411