Reede, september 23, 2016
 

Kiirpilk Hiiumaa valdade veebilehtedele

Hiiumaa valdade veebi­lehti lehitsedes hakkas silma nii mõndagi head, aga ka seda, mis ehk muutmist-parandamist vääriks.
Sügis on kohe käes ja nii inimesed kui omavalitsused taas töisemalt meelestatud. Järgnevalt sellest, millised näevad välja haldusreformi ootel Hiiumaa omavalitsuste koduleheküljed.
www.pyhalepa.hiiumaa.ee
Mandri poolt tulles algab Hiiumaa Pühalepast. Valla veebikülalisele esitletakse kaht olulist teemat – info toime­tulekutoetuste avalduste vastu­võtu kohta ja tähtis uudis on ka kampaania, mille raames said vallakodanikud soodustust fassaadivärvidele.
Suur hulk erinevate dokumentide vorme planeeringuga seotust kuni täiendava sotsiaaltoetuse soovini on valla kodulehel ühe hiirekliki kaugusel. Allalaaditavad ja seega ka digitaalselt allkirjastatavad-meiliga saadetavad.
Allpool viited valla teatajatele. Viimane, kenasti avanev Pühalepa Teataja valla­vanema pildiga esilehel on aastast 2016. Veerus veel rohkesti erinevaid viiteid, allpool link ka valla arengukavale.
Pühalepa vallasekretär Riina Lilleõis ütles, et valla koduleht on mõeldud valla ametliku info jagamiseks kõigile huvilistele, eelkõige aga Pühalepa valla elanikele. Kodulehe külastatavuse kohta vallas arvet ei peeta. Teateid kodulehele paneb üles vallavalitsuse kantselei.
kaina.hiiumaa.ee
Käina valla kodulehel tervitab Eesti loomakaitse seltsi (pressi)teade “Suvi läbi. Asjad pakitud. Kõik pereliikmed kaasas?” Õige kah! Suvehiidlased viigu oma koerad-kassid ja kilpkonnad endaga koos tagasi mandrile!
Avaküljel on võimalik teha valik, kas otsida infot elanikule või külalisele. Üla­servas ka otsingukast ja viide sisu­kaardile. Põnevust lisab insaideritele mõeldud nupuke kirjaga “Logi sisse”.
Nendele, kel vajadus vallaga tihedamaks suhtlemiseks, on kodulehel rohkelt viiteid, aga ka üldinfo valla kohta. Valla vapist ja ilusast panoraamfotost allpool on põhivärv hall. Kõige all märge, et Euroopa Liidu Regionaalarengu fond on valla kodulehega seotud. Küllap toetusprogrammi kaudu.
Käina vallavanem Omar Jõpiselg ütles Hiiu Lehele, et nad kasutavad kõigi Eesti valdade jaoks ette valmistatud kodulehe põhja. Ka ei ole vallal palgal lehe toimetajat – iga ametnik kasutab vajadusel seda ise oma info edastamiseks. “Koduleht on lihvitud võimalikult praktiliseks ja loogiliseks. Sisselogimine on mõeldud nii administreerimiseks, kui kodanikele, kes saavad end identifitseerides esitada avaldusi ja taotlusi,” selgitas vallavanem.
Ta nentis, et praeguseks on koduleht taandunud põhiliselt ametliku info edastamise kanaliks. Kaalumisvääriliseks nimetas ta mõtet avaldada vallalehte minevad uudislood ka kodulehel, et see oleks värskem ja sisukam.
www.emmaste.ee
Emmaste valla kodulehekülg on Käina omaga sarnase ülesehitusega ja teoks saanud sama fondi toel. Hall on siingi põhivärv, kuid meresinist on rohkem. Viitenupud vasakul veerus on suuremad, kasutaja jaoks seega kergemini tabatavad-klikitavad. Uudised ja teated lehe keskel on kenasti kronoloogilises järjekorras. Kahepoolse suhtluse võimalust pakub nupp “Teavita probleemist”. Koduleht peab kodanike ja külaliste jaoks oluliseks ka teavet Hiiumaa maitsete aasta ja tarbijakaitse nõuandetelefoni kohta. Emotsiooni lisab tekstilõik, millega kirjeldab oma sünnivalda mere­ajaloolane Bruno Pao.
Emmaste vallalt kommentaari ja tagasisidet nende veebilehe kohta ei tulnud.
www.hiiuvald.ee
Hiiu valla internetipeegel on heast klassist. Täpselt ekraani täitev avaleht ei ole liigse infoga üle koormatud. Vilkuv pildirida pakub elamuse. Posti- ja meiliaadresse ning telefoninumbreid ei ole vaja eraldi otsima hakata. Kitsal ja konkreetsel viiteribal on nupud neile, kel vallaga asju ajada. Allpool suuremad nupud lihtsalt huvilistele ja külalistele.
Avalehte allapoole kerides leiab lingi veebikaamerale, millele vajutades saab nautida otsepilti Kärdla keskväljakult. On värve, vabade ametikohtade konkursiteateid ja Ave Alavainu luuletus. Ülanurgas juhatavad nupud FB lehele.
Hiiu vallavanema nõunik Margit Kagadze ütles, et valla koduleht on mõeldud kõikidele vallaelanikele, aga ka suvehiidlastele ja turistidele. Kodulehe sisu arutatakse vallamajas regulaarselt ja külastuste üle peetakse arvestust, selleks kasutatakse tarkvara Google analytics. Kodulehe toimetamisel pakub tehnilist tuge vallavalitsuse ITspetsialist.
Kodulehe sisuline arendus­töö on vallavanema nõuniku ülesandeks koostöös kõikide osakondadega. Uut infot saavad kodulehele panna osakonnajuhatajad või nende poolt volitatud töötajad, valla­vanema nõunik ja ITspet­sialist. “Jagame operatiivset infot uudistena. Lisaks saab tutvuda vallavalitsuse ja valla­volikogu menetluses olevate dokumentidega, valla­valitsuse osakondade tööga, dokumendi­vormidega,” selgitas Kagadze. Toimib ka rubriik “Vallakodanik märkab”, kus vallaelanikud saavad postitada tähelepanekuid vallas toimuva kohta.
Kord nädalas toimuvas valla­valitsuse infotunnis räägitakse läbi, milliseid uudiseid oleks vaja konkreetsel nädalal veel lisada. Ka jooksvalt saavad kõik vallavalitsuse töötajad saata mõtteid-ideid vallavanema nõunikule, kes koostab enamuse uudis­tekstidest. Paralleelselt jagatakse infot valla FB lehel.
Kolm mõtet kokkuvõtteks
Hiiumaa valdadel on kodulehed olemas ja info jagamiseks neid kasutatakse. Kolm mõtet, mis esmamulje põhjal tekkisid. Maailmas kasutab Facebooki teabe- ja kommunikatsioonikanalina 1,7 miljardit inimest. Sestap võiks ka saare teised vallad sarnaselt Hiiu vallale sellele suhtluskanalile pisut enam tähelepanu pöörata. Põhifaktid valla kohta võiksid olla saadaval neilegi, kes eesti keelt ei oska. Üllatas, et otsing nii aktuaalsele sõnale nagu “haldusreform” andis nii Hiiu, Käina kui Emmaste valla kodulehel täpselt null tulemust. Ja Pühalepa valla kodulehel, muuseas, puudub otsinguvõimalus sootuks. Voli­kogu materjale läbi vaadates võiks haldusreformiga seotud otsuseid ehk leida, see aga eeldab juba sügavamat infokaevet.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411