Reede, september 16, 2016
 

Hooldekodu voodite eest võlgu

Helja Kaptein
Hooldekeskus Tohvri vahetas aprillis välja vanurite voodid, et nii abivajajail oleks mõnusam puhata ja hooldajail kergem nende eest hoolt kanda, kuid osa voodite järelmaksust ollakse seni võlgu.
Hiiu maakonna hooldekeskuses Tohvril veedavad oma vanaduspäevi need, kes enam kodus iseseisva eluga hakkama ei saa.
Seni kasutuses olnud voodid ei vastanud enam kõigi klientide vajadustele või oli nende aeg lihtsalt lõppemas. Hinnapakkumised näitasid, et soodsaimad voodid, mis võiksid eakatele sobida, maksavad keskmiselt 700 eurot, seejuures ilma madratsita.
“Algul oli meie soov vahetada välja 18 lamajatele mõeldud hooldusvoodit, kuid andsime aru, et me ei pruugi saada kokku kogu vajalikku summat,” rääkis SA Hiiu maakonna hooldekeskuse juhataja Helge Härma.
Kuna Eestis kehtiva sotsiaal­hoolekandeseaduse ja -poliitika kohaselt on üldhooldekodu teenus eakatele kohalike omavalitsuste ja inimeste endi mure, paistis ettevõtmine üsna lootusetu.
Hooldekeskuse töötajad otsisid erinevaid võimalusi, et saada tuge uute voodite soetamiseks, kuid ikka oli rahastajatel mõni tingimus, mis Tohvri võimalused olematuks muutis.
Kuidagi jõudis hoolde­keskuse mure Eesti suurima meditsiini- ja invatarvikuid tootva EQUA omanikeni. Firma, mille toodangust läheb üle 70 protsendi ekspordiks, põhiliselt Saksamaale, Inglis­maale, Soome ja Rootsi, otsustas pakkuda omapoolset abi, tehes suure soodustuse neil toodetavatele hooldusvooditele.
“Saimegi 18 voodit ja lisaks veel järelmaksuvõimaluse, kuni vajalik summa koos,” rääkis Härma.
Nende voodite suureks plussiks on sobivus erineva pikkusega hoolealustele ja hooldajatele. Nimelt on voodi kõrgust võimalik reguleerida väga suures vahemikus, 200 mm–745 mm.
“Ikka on parem tunne, hea magada,” ütles Laine Pöitel  ja rääkis, kuidas hooldajad voodi just tema vajaduste jaoks õigeks timmisid. Voodi põhi seati nii kõrgeks, et tal on hea istuli tõusta ja peaalustki on pisut tõstetud.
Arve veel maksmata
Kevadel alustas hoolde­keskus voodite eest maksmiseks kampaaniat “Tee kingitus: eakale mugav voodi!”, mida toetas ka Hiiu Leht.
Viie kuuga on heade inimeste abiga vajaminevast 12 600 eurost kokku saadud 9865 eurot, kuid puudu on ikka veel 2275 eurot.
“Olen tänulik kõigile asutustele, ettevõtetele ja eraisikutele, kes eakate voodite ostu on toetanud. Pole oluline, kas on võimalik annetada viis või sada eurot, abiks on iga summa,” ütles ta.
Juhataja rääkis, et sel suvel on hooldekeskusel olnud muidki väljaminekuid: ootamatult vajas väljavahetamist keskküttekatel ja tuli soetada varugeneraator elektri­katkestuste ajaks. Sestap on annetajate abi jätkuvalt väga teretulnud.
Kogu voodite arve tuleb tasuda selle aasta lõpuks. Kui on veel keegi, kel võimalus ja soov Hiiu maakonna hooldekeskuse eakaid omapoolse toetusega aidata, võiks teha annetuse SA Hiiu maakonna hooldekeskus Tohvri arveldusarvele EE242200221054324469 märgusõnaga KINGITUS.
Praegu veedab Emmaste vallas Tohvri külas asuvas Hiiumaa hooldekeskuses oma vanaduspäevi 54 väärikas eas inimest, ootejärjekorras on 30.

 

Sildid: , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411