Teisipäev, august 23, 2016
 

Volikogu esimehena jätkab Ojasoo

Harda Roosna
Hiiu vallavolikogu viis läbi volikogu esimehe kordusvalimised, seekord tuli valida koalitsiooni ja opositsiooni kandidaadi vahel.
Neljapäeval toimunud Hiiu vallavolikogu korralise istungi päevakorras oli taas volikogu esimehe valimine, kuigi Jüri Ojasoo valiti volikogu juhtima juba 4. juuli erakorralisel istungil, kui Hiiu vallas taas võim vahetus.
Volikogu praegune opositsioon, mille eestkõnelejateks sel istungil olid Georg Linkov ja Annely Veevo, püüdis volikogu esimehe valimisi päevakorrast välja saada. Praeguse võimukoalitsiooni kümne häälega opositsiooni kaheksa hääle vastu jäi see siiski päevakorda.
Vaidlus kuupäeva üle
Enne volikogu istungit tegi opositsiooni liige Toivo Saue avalduse, milles pani kahtluse alla volikogu esimehe valimise õiguspärasuse ja tema volitused.
Vaidlus koalitsiooni ja opositsiooni vahel käib selle üle, kas volikogul oli õigus 4. juulil uus volikogu esimees ametisse valida või mitte. Tollane volikogu esimees Georg Linkov andis 3. juulil,  st päev enne istungit, kus talle umbusaldust avaldada taheti, sisse tagasiastumisavalduse ja märkis tagasiastumise kuupäevaks 4. juuli.
Hiiu valla põhimääruse § 11 on kirjas, et volikogu esimehe või aseesimehe tagasiastumisel või volituste ennetähtaegsel lõppemisel või peatumisel, teatab ta sellest volikogu istungil ja erakorralised valimised vabanenud ametikohale toimuvad järgmisel volikogu istungil.
Kohaliku omavalitsuse korralduse seadus sätestab, et tagasiastumisavalduse esitanu loetakse tagasi astunuks avalduses märgitud kuupäevast, mis ei või olla varasem kui järgmine tööpäev avalduse esitamisest.
4. juuli istungil käis vaidlus selle üle, kas volikogul on õigus valida uus volikogu esimees ja aseesimees kohe või tuleks see lükata augustikuu volikogusse. Uus koalitsioon valis vaatamata opositsiooni vastuväidetele samal istungil 19liikmelise volikogu 11 toetushäälega esimeheks Jüri Ojasoo ja aseesimeheks Jaanus Berkmanni.
Volikogu liige Artur Valk juhtis nii 4. juuli kui neljapäevasel volikogul tähelepanu kritiseerijate variserlikkusele. Ta meenutas, et 17. detsembri võimuvahetusel kui praegune opositsioon taaskord võimule tuli ja volikogu esinaise Margit Kagadze umbusaldusavaldusega tagandas, valiti samal istungil volikogu esimeheks Georg Linkov.
Soovitus uuesti valida
Istungi algul volikogu esimeest asendanud aseesimees Jaanus Berkmann vastas Linkovi järelpärimisele, et volikogu esimehe uuestivalimine on tingitud volikogu liikme Toivo Saue esitatud järelevalveavaldusest Hiiu maavalitsusele. Saue palus kontrollida, kas Ojasoo valimine volikogu esimehe ametikohale oli korrektne.
Ojasoo lisas, et kordushääletamine võeti ette maasekretäri Piret Sedriku soovitusel. Ojasoo vahendas Sedriku seisukohta, et juhul, kui eelmistel valimistel oli protseduurilisi eksimusi, võiks otsuse uuesti teha ning see oleks mõistlik, et vältida mingite otsuste või allkirjade vaidlustamist.
“Kuna kohtusse pole pöördutud, on järelevalve tulemus volikogule soovituslik – volikogu võib sellest lähtuda, aga ei pea,” selgitas Ojasoo.
Kokovkin: Kaassotsi vastu ma ei lähe
Pärast Linkovi toetajate ringi kuulunud Sotsiaaldemokraatliku erakonna (SDE) liikme Ivo Eesmaa lahkumist on fraktsiooni “Südame ja Mõistuse Sunnil” allesjäänud liikmed Aivi Telvik ja Katrin Sarapuu moodustanud uue fraktsiooni “Koostöö”. Selle esimeheks valiti Eesmaa asemel volikogusse tulnud SDE liige Reet Kokovkin. Fraktsioon “Koostöö” esitas Kokovkini konkureeriva kandidaadina volikogu esimehe ametikohale.
Pärast kandidaatide enesetutvustust küsis Kokovkini erakonnakaaslane Lembit Vainumäe, kas juhul kui ta osutub valituks, saab praegune vallavanem Reili Rand, kes samuti kuulub SDE ridadesse, tööd jätkata. “Vallavalitsus ja vallavanem peavad saama oma tööd edasi teha ja päris kindlasti ma oma kaassotsile ei hakka kaikaid kodarasse loopima,” oli Kokovkini vastus.
Selgituseks, et mullu suvest Georg Linkovi algatatud Lauka põhikooli juhi ametist kangutamisega, rahva protestimeeleavaldusega ja Linkovi umbusaldamisega alanud võimuvõitluses on kaks volikogusse kuuluvat SDE liiget olnud eri pooltel.
Ojasoo küsimus Kokovkinile oli, kuidas sobitub tema uus poliitiline staatus senise ametikoha, MTÜ Hiidlaste Koostöökogu tegevjuhi ametiga. “Kuidas sa suudad oma igapäevatöö ja poliitilise töö lahus hoida?” Kokovkin selles probleemi ei näinud.
Kui valimistulemused kokku loeti, selgus, et Ojasoo sai kümme ja Kokovkin kaheksa häält, seega jätkab Ojasoo volikogu esimehe ametis.
Umbusaldusavaldus Sauele
Koalitsiooni liige Ants Vahtras algatas istungil umbusaldusavalduse Toivo Sauele, kes juhib volikogu kultuuri-, hariduse- ja spordikomisjoni. Kümme avalduse allkirjastanud volikogu liiget põhjendasid, et Saue pole suutnud komisjoni juhtida vastavalt Hiiu valla põhimäärusele, komisjoni koosseis ei vasta valla põhimäärusele, koosolekud ei toimu vastavalt tööplaanile ja Saue pole suutnud tagada komisjoni otsuste tegemiseks vajalikku kvoorumit. Saue umbusaldusavaldust hääletatakse järgmises volikogus.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411