Reede, august 26, 2016
 

Üha rohkem õpilasi suundub välispraktikale

Juhan Heinma
Algaval õppeaastal saab välispraktikale minna rekordarv Hiiumaa ametikooli õpilasi – kasvanud on ka sihtriikide arv.
Hiiumaa ametikool on oma õpilastele pakkunud võimalust osaleda välispraktikal alates 2011. aastast, mil alustati maastikuehituse õppijate praktikaga. Igal aastal on lisandunud uusi erialasid ning välismaale töökogemust saama minevate õppurite arv suurenenud.
Hoolimata väiksusest, on kool kirjutanud küllaltki mahukaid projekte ning viimase viie aasta jooksul on välispraktikatel osalenud 44 ameti­koolis õppijat, kaks floristi eriala vilistlast, lisaks aianduse ning puit- ja kiviehitiste restaureerimise õpetajad. Sel õppeaastal on lausa 32 õpilasel või tänavusel lõpetajal võimalus osaleda välispraktikal.
Konkurents praktikakohtadele väga suur pole – mõne eriala puhul on saanud osaleda kõik soovijad, teinekord iga teine õpilane. Ametikooli arendusjuhi Signe Leidti sõnul on kool endale eesmärgiks seadnud, et välispraktikal saaksid käia kõikide õppekava­rühmade õpilased, vilistlased ja ka õpetajad.
Tänavused võimalused
Sel õppeaastal saavad välispraktikale kandideerida kõik ametikooli puit- ja kiviehitiste restauraatorid, noorem-maastiku­ehitajad ja floristid, samuti nende erialade tänavused lõpetajad. Uuteks partneriteks on Ronneby ja Karlskrona sadamad Rootsis, kuhu sõidavad tuleval suvel kaheksa väikesadama spetsialisti.
Restauraatorite praktika toimub sel sügisel ja tuleval kevadel Norras, kus osaletakse 1873. aastast pärineva Obrestadi tuletorni restaureerimisel. Kevadel on võimalik sõita ka Inglismaale, kus töötatakse Great Yarmouthi linnamüüril. Sinna lähevad ka noorem-maastikuehitajad, kes annavad panuse Great Yarmouthi ajaloolise pargi restaureerimisel.
Floriste ootab kevadel Zeelandi provintsi keskus Middelburg Hollandis. Praktika aeg on planeeritud nii, et oleks võimalik külastada maailmakuulsat Keukenhofi lilleaeda, mis laiub 32 hektaril ning kuhu istutatakse igal aastal umbes 7 miljonit lillesibulat.
Tasuta keeleõpe
Välispraktikal saavad osaleda vaid need õpilased, kellel õppimisega probleeme pole ehk kõik koolitööd peavad olema tehtud. Kõige rohkem hinnatakse kandidaatide juures motiveeritust. “Praktikal osalemise tähtsamaiks eelduseks on õppija pühendumus õpitavale erialale, soov töötada restauraatori, floristi või maastikuehitajana,” selgitas Leidt.
Keeleoskuse puudumine ei ole kandideerimisel takistuseks, ent töökeele valdamine suhtlustasemel tuleb siiski kasuks. Kui praktika kestab 30 või rohkem päeva, sooritavad kõik osalejad enne praktikat keeletesti ja saavad läbida tasuta keelekursuse. Sel õppe­aastal on kuuks Inglismaale sõitvatel restauraatoritel võimalus osaleda spetsiaalselt ERASMUS+ programmi õpirännete jaoks koostatud veebipõhisel keelekursusel.
Hiiumaa ametikooli õppijad on enamasti täiskasvanud, kes õpivad pere ja töö kõrvalt, mistõttu on enamus praktikad siiski lühemad, kuni 23 päeva.
Väärt kogemus
“Maastikuehitajad on Portugalis ladunud kivisillutisi, rajanud ja korrastanud haljas­alu. Floristid on töötanud Portugali ja Hollandi lillepoodides, kus tööks on olnud ikka lille­seadete, bukettide valmistamine ning lillepoe igapäevane töö. Restauraatorid on saanud kätt proovida arhitektuuri­mälestiste restaureerimisel, õppinud traditsioonilisi puutöövõtteid, tutvunud sepatööga, parandanud vanu korstnaid ning ladunud kiviaedu Norras ja Inglismaal,” loetles Leidt varasemate aastate praktikate sisu.
Seni on õpilased Hiiumaale tagasi tulnud positiivsete emotsioonidega ja olnud tänulikud sellise suurepärase võimaluse eest. Õppijad ise ütlesid, et tööpraktika laiendab silmaringi, annab enese­kindlust ja uusi teadmisi, aitab luua kasulikke kontakte välisriikides ning on inspireeriv ja arendav kogemus.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411