Reede, august 26, 2016
 

SAK jõudis eeskirjast ette

erakogu
Veterinaar- ja toiduamet (VTA) sai laborist kinnituse kahtlusele, et Saaremaal Valjala vallas Sakla külas asuvas 2700 seaga farmis on sigade Aafrika katk. Nakkuse leviku tõkestamiseks kehtestati taudipunktis karantiin, sead hukatakse ja hoone desinfitseeritakse.
VTA peadirektori asetäitja Olev Kalda sõnul algas juhtumi uurimine seoses sigade suurenenud suremusega farmis. Proove võeti nii hukkunud kui ka elusatelt sigadelt ja kokku tuvastati 21 seakatkule positiivset proovi.
Saaremaa ja Hiiumaa olid seni ainsad Eesti maakonnad, kus polnud taudi leitud ja Euroopa Komisjon pole kehtestanud piirangutsoone.
Veidi enne seda kui tuli teade seakatku kahtlusest Saaremaal, läks kooskõlastusringile eeskiri, mis kohustab metsatehnikat puhastama. Ettepaneku selle meetme kasutuselevõtuks tegid Hiiumaa jahimehed ja maavanem Riho Rahuoja juba mullu septembris. Maavanem ütles, et tegi ettepaneku ekspertide soovitusel ja Läti eeskujul, kus väidetavalt saadi taud pidama kui metsatehnikat puhastama hakati. Tookord lükati ettepanek kui mittevajalik tagasi.
Nüüd ütles maaeluminister Urmas Kruuse, et teadlaste hinnangul pole Aafrika seakatku viiruse edasikandumise risk transpordivahenditega suur, kuid see on olemas. Kõige suuremat ohtu kujutavad seejuures metsa pinnase ettevalmistamiseks kasutatavad masinad, mida on kasutatud taudistunud metsades. “Selliste masinate veermiku vahele võib olla kinni jäänud suures koguses nakkusohtlikku pinnast, kus viirus võib püsida elujõulisena ka pikema aja vältel,” ütles Kruuse. “Et vältida viiruse jõudmist Lääne-Eesti saartele sellise tehnikaga, kohustavad tõrje-eeskirja muudatused metsaettevalmistamiseks kasutatavaid masinaid eelnevalt puhastama.”
Masinad tuleb puhastada ja pesta selleks ettenähtud pesulas, teavitades sellest eelnevalt VTA maakondlikku veterinaarkeskust.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411