Teisipäev, august 9, 2016
 

Meenutatakse 800aastast esinduskogu

FB AVASTA EESTI
15. augustil korraldab Maavalla Koda Raplamaal Raikkülas mälestuspäeva. Samal päeval 800 aastat tagasi algas ordurüütlite, ristisõdijate ja piiskopimeeste rüüsteretk Harjumaale.
Läti Henrik kirjutas selle kohta: “Õndsa neitsi taevaminemise päeval aga tungisid nad Harju maakonda, mis on keset Eestit, kus ka kõik ümbruses asuvad rahvad tavatsesid iga aasta Raikkülas kokku tulla nõu pidama.”
Mälestuspäev toimub Raikküla Paka mäel, kus pärimuse järgi kogunesid Eesti vanemad igal aastal kärajateks. Mälestatakse nii rüüsteretkes hukkunuid kui tuletatakse meelde Raikküla kärajaid, mis Eesti riigimehe Jüri Uluotsa meelest oli Eesti parlamentarismi algus.
Mälestuspäeval esineb kõnega riigikogu esimees Eiki Nestor. “Kui islandlased loevad oma parlamendi alguseks üle tuhande aasta tagasi Thingi väljadel kogunenud pealike kogu Althingi, võime meiegi öelda, et Eesti esindusdemokraatia on vähemalt 800 aastat vana,” ütles Nestor.
Mälestuspäev algab kell 10, päeva teises osas kõneldakse sellest, mis oli ja mida 800 aastat tagasi ei olnud. Lõpuks kuulutatakse välja Maavalla Koja kihelkonnanimed, mis mõeldud asendama seniseid pühakunimesid.
Mälestuspäeval mängivad pilli ja ütlevad eest ühislaule Edakai Simmerman, Celia Roose, Kairi Leivo ja Lauri Õunapuu; osalevad ka Rapla maleva kaitseliitlased.
Mälestuspäeva korraldamist saab toetada, tehes annetuse Taarausuliste ja maausuliste maavalla koja kontole Danske pangas EE523300333805270003, märkusega “Raikküla”.
Lisainfo FBs “Raikküla 800 mälestuspäev”.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411