Reede, august 26, 2016
 

Kolmas võimalus

Kolmapäeval kogunenud Käina vallavolikogu otsustas jätkata ühinemisläbirääkimisi Emmaste ja Pühalepa vallaga. Samal istungil otsustati algatada uued ühinemisläbirääkimised, mille laua äärde kutsutakse nii seniseid partnereid kui Hiiu valda.
Need on kaks võimalust, kuidas omavalitsuste kohal rippuvat haldusreformi kirvest sobivamasse pakku langema suunata.
Kolmas võimalus on veel. Käina vald ühines Kambja valla algatusega ja otsustas esitada riigikohtule taotluse tunnistada haldus­reformi seadus osaliselt kehtetuks.
Vaidlustatakse kolm seadusepügalat: 5000 elaniku nõue ja kohalike omavalitsuste sundliitmine, mis on vastuolus põhiseadusega, lisaks ühinemistoetuste jaotamise põhimõte, mis rikub võrdse kohtlemise printsiipi.
Samasuguse otsuse, ühineda Kambja valla­volikogu algatusega ja nõuda riigikohtult haldusrefomi seaduse osalist kehtetuks tunnistamist, tegi päev varem Pühalepa vallavolikogu, eile arutas sama teemat Emmaste vallavolikogu.
Eile tuli teade, et ka Juuru vald esitas taotluse riigikohtule haldusreformi seaduse osaliselt kehtetuks tunnistamiseks. Juuru vallavanem Margus Jaanson ütles, et sundliitmist nad ei karda. “Me ei karda seda. Meie kohustus on täna pöörata tähelepanu sellele, et seadus sundliitmise osas on tehtud valesti ja see tuleb ringi teha. Ja see meid ka kaitseb.”
Kinnitamata andmeil on Eestis praegu umbes 25 omavalitsust, kus samuti kaalutakse haldusreformi seaduse pärast riigi vastu kohtusse minemist.
Kui oktoobris avalikule istungile kogunev riigikohus need paragrahvid kehtetuks tunnistab, on Hiiu saare omavalitsustel rohkem valikuvabadust, kas minna kahe või ühe omavalitsuse teed.
Hiiu Lehe meelest on seniks varu­väljapääsude loomine Käina valla poolt tark tegu, et tagada saare tasakaalustatum areng ka võimaliku ühe omavalitsuse puhul.

26. august 2016

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411