Teisipäev, august 9, 2016
 

Kerge esitada, keeruline valida

Kadi Kiiver
Debatil Suvehiidlane presidendiks! ei osalenud ühtki ametlikku presidendikandidaati, sest reformierakond otsustas kolmapäeval esitada Siim Kallase kandidatuuri ja Eiki Nestoril pole allkirju koos.
Reedel kohtusid Soonlepas avatud eelkohvikus Koiku& Võiku ligi poolesaja huvilise ees Hiiumaaga seotud presidendi kandidaadi kandidaadid Marina Kaljurand ja Eiki Nestor. Urmas Paet ei osalenud.
Debatti juhtis Hannes Rumm, kes esmalt vahendaski Urmas Paeti: pärast erakonna kolmapäevast otsust ei saa ta end enam kandidaadi kandidaadiks pidada.
Marina Kaljurand lisas, et kui ausalt öelda, siis poleks Paet ka debatile jõudnud, sest seisis sadamas praamile pääsu ootejärjekorras.
Ka Kaljurand ise hilines veidi. Kohvikulistele oli teejuht maha märgitud maa poolt tulles, aga Kaljurand lähenes paigale sadama suunalt. Viimase vingerpussi viskas talle Sarve tee äärne kohvikuviit, mis kas tuule või vigurimeeste toel tulija kadakaisse suunas.
Mis on su staatus?
Sissejuhatuseks palus Rumm kandidaatidel rääkida, kuidas nad ennast praegu ise määratleks ehk mis on nende staatus? Esimesena sai vastamiseks sõna Marina Kaljurand. Ta rääkis, et see on küsimus, millele ta on samal päeval juba neli-viis korda vastata saanud.
“Positiivne ja hea on see, et reformierakond tegi otsuse ära – otsustas toetada esimesena riigikogus Siim Kallast. Tegelikult selle sama ette-
paneku tegin ma ise paar nädalat tagasi, kui püüdsin leida kompromissi ja lahendust, kuidas antud olukorras oleks kõige mõistlikum käituda,” rääkis Kaljurand, kelle sõnul on pall praegu riigikogu liikmete käes. “Riigikogu liikmed, poliitikud, minu toetajad, toetavad Siim Kallast ja töötavad selle nimel, et riigikogus saaks president valitud.”
Kaljurand ütles, et juhul kui presidenti riigikogus ei valita, saab ta tugineda sellele, mida ütles erakonna esimees Taavi Rõivas talle telefonikõnes pärast seda nõupidamist. “Ta on ka avalikult öelnud, et juhul kui ei õnnestu riigikogus presidenti valida, siis toetab reformierakond mind valimis-
kogus.”
Imelik delegatsioon
Eiki Nestor rääkis, et tema staatus on sama seisus kui varem – kui erakonnad tahavad koostööd teha, siis ta on kandidaat ja kui nad ei taha koostööd teha, siis ilmselt pole. Otsus, mille reformierakond tegi Siim Kallase esitamise kohta, temas ühtegi küsimust ei tekitanud. Pigem tekitas arusaamatust läbirääkimiste delegatsiooni koosseis. “Seda ma hästi ette ei kujutaks, kui meie erakond saadaks mind ka delegatsioonis kokku leppima. Lõpuks tulevad siis kokku Reps, Jõks, Kallas ja Nestor ja hakkavad omavahel kokku leppima – saate ju aru, et sellest ei tule ju midagi välja?” imestas Nestor.
Nestor ütles, et kuna kandidaatide tegeliku esitamiseni on veel aega, võib paljugi muutuda. “Järgmised kaks nädalat saate lugeda ja kuulda veel jumal teab mida. Pooled uudised on võib-olla tõese ja pooled kas kellegi ette söödetud või välja mõeldud,” ütles Nestor.
“Lõppkokkuvõttes paistab, et kehtib vana reegel: ühtesid inimesi on riigikogus kerge esitada kandidaadina, paraku neid on jälle keeruline ära valida ja vastupidi,” ütles Nestor ja kinnitas, et tema on kindlasti see, keda oleks kergem valida.

Samal teemal lk 1.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411