Teisipäev, august 9, 2016
 

Kaks liiki ööviiuleid

See oli ühel jaanijärgsel ennelõunal, kui avastasin kodutiigi tagant järjekordse uue orhideeliigi.
Just mõni nädal tagasi oli end üllatuslikult saunatee ääres ilmutanud kahkjaspunane sõrmkäpp. Mõne aasta eest sain aias kasvatatava sõrmkäpa ja imestasin veel, et kas käpalisi on võimalik niisama suvalt istutada ja hakkavad edenema? Kinnitati, et vabalt. Ja hakkaski edenema. Ning nüüd on külvanud endast tükk maad eemale järglase.
Seekordne uus liik oli oma kohal kasvanud tegelikult juba mitu aastat, olin teda nagu halle käppigi üritanud muruniiduki eest säästa. Ise imestasin, et näh, muidu ööviiulid ehk kahelehised käokeeled kasvavad Nõmbal pigem happelise mullaga nõmme- või soisel maal, see siin aga tiigist lükatud peagu mullata lubjasavimoreenil.
Nüüd jäi pilk vastpuhkenud õisikule. Kuidagi imelikult lopsakad õied olid. Ega ometi Eesti teine ööviiuli liik, rohekas käokeel?
Nii oligi. Kokku leidsin sealkandis kolm roheka käokeele õievart, heaks eristuseks kõrval kaks kahelehist. Kui nüüd neid koos näha, oli erinevus ilmselge: rohekal õrna lõhnaga ja laiade õielehtedega õied, vaevuaimatavalt rohekat värvi; kahelehisel aga tugevalt lõhnavad õied, peenemate õielehtedega, puhasvalged. Asjatundjad eristavad veel õie tolmukapakkide asetust: rohekal teineteisest eemal, kahelehisel lähestikku. Pluss veel muid lahknevaid tunnuseid, ent ei maksa asja liiga keeruliseks ajada.
Rohekas käokeel on oma lähisugulasest erinevalt väga lubjalembene, mistõttu Hiiumaal levib peamiselt paesemal idapoolmikul, kuid ka Kõrgessaare kandis, Tohvril ja Kassaris, on leitud lisaks Õngult ja Harjult. Leiutäppe on märgitud Ida-Hiiumaal Nõmba piirkondagi, seega seda liiki siit leida polegi mingi ime.
Samas on siiski üllatav, kui palju eri orhideid ümbruskonnas kokku jagub. Oma maa pealt olen leidnud metsast kaks ja aia osast kuus, lisaks üle maantee metsast kaks liiki, kokku kümme liiki. Pole üldsegi paha! Kui arvestada, et ei ole siin mingeid loopealseid ega järjekindlalt tänini hooldatud põliseid heinamaid-puisniite. Kuid nagu näha, on orhideed ühed õige visad tegelased.
Eestis levib rohekas käokeel peamiselt lääneosas, paiguti ka lõunaosas. Oma üldilmelt on ta kahelehisest lopsakam ja uhkem, ent viimane oma õrnema ilme ja tugeva lõhnaga tundub vahest lummavam. Kõige toredam, kui nad koos kasvavad ja teineteist täiendavad. Nii nagu Nõmbal on juhtunud.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411