Reede, august 26, 2016
 

Käina vald tegi uue ühinemisettepaneku

Harda Roosna
Käina vallavolikogu otsustas käimasolevate kolme valla ühinemisläbirääkimiste kõrval avada veel ühed, kuhu on oodatud kõik Hiiumaa vallad. Augustikuine volikogu istung oli selleks ajaliselt viimane võimalus.
Kolmapäeval arutas Käina valla­volikogu, kuidas ühinemis­läbirääkimistega edasi minna. Põhjuseks, miks Käina vallavalitsus veel ühed läbirääkimised algatada soovis, sai oht, et senised läbirääkimised Emmaste, Käina ja Pühalepa valla vahel võivad tupikusse jõuda.
Vallavanem Omar Jõpiselg rõhutas, et uus kutse läbirääkimistele ei katkesta seniseid, loob vaid uue võimaluse.
Lähtepositsiooniks uutel läbi­rääkimistel on seniste läbirääkimiste käigus saavutatu: viis tugevat osavalda eesotsas osavallakogudega, kuhu kuuluksid kohalike ettevõtjate, vabaühenduste esindajad ja osavalla esindajad Hiiumaa valla volikogust.
“Meie strateegia on, et jätame piirkonnad ellu ja motivatsiooni otsustada kohapeale,” selgitas vallavolikogu esimees Üllar Padari.
Seni on Emmaste, Käina ja Pühalepa valla läbirääkimiste komisjonid ametlikult kohtunud kolm korda. Viimasele, teisipäevasele kokkusaamisele Pühalepa valla esindus ei tulnud.
Ühinemisläbirääkimiste komisjoni liige Hannes Maasel ütles, et tema hinnangul olid tulematajätmisel otsitud põhjused ja kindlustunnet see kahtlemata ei suurenda.
Oluliste teguritena, mis ettepanekut tegema ajendasid, tõi Jõpiselg veel välja peaministri pakutud lisainvesteeringute võimaluse, mis leevendaks seniste läbirääkijate kartusi, et järgnevatel aastatel läheb investeeringute raha ühises Hiiumaa vallas ainult Kärdlas asuvate objektide järeleaitamisele.
Poolt ja vastu
Uute läbirääkimiste algatamise vastu olid Tarmo Mänd ja Rein Urman, kes leidsid, et tegemist on kokkulepete rikkumisega. Mänd lisas, et kutse puhul on tegemist ärritava dokumendiga, kuna kirjas on vaid Käina valla prioriteedid.
Jõpiselg selgitas, et volikogu eestseisus loetles ettepanekus üles üksnes Käina valla prioriteedid, kuna teised osapooled teavad oma piirkonna seisu kõige paremini ja toovad ise enda prioriteedid välja.
Urman hoiatas, et Pühalepa ja Emmaste vald võivad sellega senised läbirääkimised lõppenuks lugeda. Ta meenutas, et läbirääkimiste eelduseks oli, et Hiiu valda ei kaasata.
Tema ettepanek oli pigem püüda leida kampaaniaga sadakond elanikku juurde, et kolme valla peale kokku saada nõutud 5000 elanikku.
Jõpiselg vastas, et Käina vald peab mõtlema oma valla­kodanike huvidele ega saa riskida sellega, et kaotsi läheb kõik see, mida kolm valda ühinemistingimusi kokku leppides saavutanud ja lõpuks kõik neli valda ikkagi sundliidetakse.
“Kas on olemas kolmas lahendus,” küsis Jõpiselg ja rõhutas, et vastutus on voli­kogu laua taga, kuna hilisemad sammud enam muid võimalusi ei paku.
Mänd nõudis nimelist hääletamist. Kümnest istungil osalenud volikogu liikmest toetasid veel ühtede ühinemis­läbirääkimiste algatamist seitse: Üllar Padari, Hannes Maasel, Eha Brikker, Triinu Schneider, Sander Kopli, Ants Kiivramees ja Marti Tisler, vastu olid Tarmo Mänd, Rein Urman ja Martin Vallikivi.
Partnerid arutavad asja
Pühalepa vallavolikogu esimees Antti Leigri ütles, et nende volikogu on teinud otsuse pidada läbirääkimisi koos kolme vallaga ja Käina kui partneri otsus tuli nende jaoks ootamatult. “Arutame selle volikogu komisjonides läbi ja volikogu otsustab edasised sammud,” ütles Leigri.
Käina volikogu istungil osalenud Emmaste vallavolikogu esimees Ülo Kikas ütles, et Emmaste valla huvi on, et Hiiumaale jääks kaks valda.
“Meie huvi on, et tõmbekeskused jaotuksid saarel tasakaalustatumalt,” selgitas Kikas. “Kui Käina valla huvi on muutunud ja otsus tuleb, eks me siis arutame ja voli­kogu otsustab, ütles Ülo Kikas.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411