Teisipäev, august 9, 2016
 

Hiidlaste lemmikud pole veel kandidaadid

Helja Kaptein
Presidendivalimisteni on jäänud kolm nädalat.
Reedel teatas sotsiaaldemokraatlik erakond, et presidendikandidaat Eiki Nestorile avaldasid toetust 51 omavalitsuse esindajad. Hiiumaalt oli loetelus kaks nime: Emmaste vallavoli-
kogu liige Gustav Kotkas ja Hiiu vallavolikogu liige Lembit Vainumäe.
Juunis avaldas 26 omavalitsusjuhti soovi valijameeste kogus presidendikandidaadina üles seada reformierakonna auesimees Siim Kallas. Kallase toetajate pöördumisele kirjutasid Hiiumaalt alla Käina vallavolikogu esimees Üllar Padari
ning sama volikogu liikmed Hannes Maasel ja Tarmo Mänd, lisaks tollal veel Hiiu vallavolikogu liige, nüüd volikogu esimees Jüri Ojasoo ja vallavolikogu liige Artur Valk. Väiksematest omavalitsustest saab valimiskogusse kuuluda vaid üks liige.
Hiiu Lehe presidendikandidaatide veebiküsitluses oli seitsme kandidaadi vahel pühapäevaks oma valiku teinud 370 inimest. Tasavägiselt, esimene 108, teine 104 häälega, juhtisid Eiki Nestor ja Marina Kaljurand, kolmas oli Mart Helme 50 ja neljas Siim Kallas 48 toetushäälega.
Seni on presidendikandidaadi staatuse saanud keskerakonna kandidaat Mailis Reps (27 häält), reformierakonna kandidaat Siim Kallas (30 häält), võimalik, et ka Allar Jõks (IRLi 14 ja vabaerakonna 8 häält). Kandidaadi ülesseadmiseks riigikogus on vaja 21 toetaja häält, kandidaatide esitamiseks on aega kolm päeva, 25.–27. august.
Riigikogu hakkab presidenti valima 29. augustil kell 13.
Presidendi valimiseks riigikogus on vaja 68 häält. Kui esimeses voorus presidenti valida ei õnnestu, toimub järgmisel päeval uus hääletusvoor. Kui ühelgi kandidaadil ei õnnestu ka siis 68 toetushäält koguda, toimub kolmas hääletusvoor, kuhu pääseb kaks enim hääli kogunud kandidaati.
Kui president jääb valimata ka viimases ehk kolmandas hääletusvoorus, kutsutakse kokku valimiskogu. Vabariigi presidendi valimine valimiskogus toimub ühe kuu jooksul, arvates riigikogus kolmanda hääletusvooru toimumise päevast. Esialgse ja mitteametliku info kohaselt on valimiskogu toimumise päevaks laupäev, 24. september.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411