Teisipäev, august 30, 2016
 

Etendus või peaproov?

“Nii mage etendus,” ütles papagoioranžis pintsakus Indrek Tarand riigikogu fuajees läbipääsu oodates. “Miks nii paljud küll seda vaatama tulevad?” imestas ta.
Eilsel presidendivalimise etendusel riigi­kogus oli kolm peaosalist: Allar Jõks, Eiki Nestor ja Mailis Reps. Nende saatus sõltus 99 riigikogu liikme valikutest.
Kui hääletuskomisjon teisel katsel hääled kokku sai, oli tulemus nii ootuspärane kui üllatav. Ootuspärane sellepärast, et üllatust ei sündinud, erakonnad jäid valdavalt enda valitud kandidaadi seljataha, teades, et presidenti esimeses voorus nii valida ei õnnestu.
Jõksi 25 häält kõneleb, et kusagilt tuli talle kolm häält lisaks. Andnuks ju IRLi ja Vabaerakonna hääled kokku 22 häält. Reps sai 26 häält ehk ühe hääle vähem kui erakonnal riigikogus liikmeid. Seda, aga vaid seetõttu, et üks Keskerakonna liige, Rein Ratas puudus. Kaheksa valimissedelit olid ühegi märketa ehk lisaks seitsmele kohalolnud ekrelasele loobus hääletamast veel keegi.
Nestori saadud 40 häält kannab olulisemat sõnumit ja sellest võib sõltuda, mis juhtub presidendivalimise tänases voorus. Kas olid need reformikate hääled, mis eelkirjeldatud viisil hulkuma läksid?
Tuleb tunnistada, et Reformierakonna ja Sotsiaaldemokraatliku erakonna koostöökatse õnnestus, kuid vaid osaliselt. Kui kokkulepe oleks pidanud, oleks Nestor pidanud saama 45 häält, aga sai viis vähem.
Täna passitatakse pearolli taas Jõksi ja Repsi, uus näitleja on Siim Kallas. Võib juhtuda, et tänases valimisvoorus sotside hääli täismahus Kallase taha ei tule.
Kui mitu etendust antakse ja kas tüüritakse kogu lavastus valimiskogussse või mitte, sõltub jätkuvalt sellest, kuidas valib Keskerakond.

30. august 2016

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411