Teisipäev, juuli 12, 2016
 

Tiit Leito: Eesmärgiks peaks olema soov jõuda iseendani

Tiina Peil
Hiiumaalt pärit ornitoloog, loodusfotograaf ja looduskaitsja Tiit Leito peab Hiiumaad “imeliseks iseolijaks” ning annab väärt soovituse: loodusesse minnes ei tohiks inimene tahta palju näha, vaid püüda jõuda… iseendani.
Leito on tänavuse Hiiu Folgi loodusõhtute “Maakillud meres” läbiviija. Loe järgnevast intervjuust lähemalt, millest ta loodusõhtutel räägib.
Kuidas iseloomustaksite Hiiumaad?
Hiiumaa on piisavalt suur, et olla saarena üks imeline iseolija. Tal on väge oma suursugususes iseendasse vaadata, samas lasta saare inimestest elanikel ja külalistel omi asju aeglases rahus ja olemises toimetada.
Mis on teie enda lemmikkoht Hiiumaal ja miks?
Hiiumaa on nii mitmekesise loodusega, et ühte lemmikkohta on raske välja tuua. Palju oleneb meeleolust ja ka aastaajast. Kui soovin suvist väikesaarte ilu nautida, siis võtan ette teekonna Kaevatsi laiule. Sarnaseid vaateid merele ja Hiiumaa laidudest koosnevale saartereale ei ole kuskil mujal Eestis kogeda. Võrratud on ka kümneid kilomeetreid pikad liivarannad Kõpu poolsaarel ja samblikumännikud Hiiumaa südames.
Kuidas võtta looduses olles maksimumi, et võimalikult palju näha ja tajuda?
Eesmärgiks ei tohiks olla palju näha, vaid soov iseendani jõuda. Selleks on vaja kohustuste koorem maha jätta, hinges vabaks saada ja siis lihtsalt olla, et tajude roostes uksed avaneksid pärani. Nii jõuab alguses elamise talvepimedast kopitanud tuppa lillelõhn, suvepäike, värvid, …  ja siis tuleb nii palju armastust iseenda vastu, et on mida teistelegi jagada.
Mida saavad kuulda need, kes tulevad Hiiu Folgi loodusõhtutele?
Loodusõhtul läheme merele ja vaatame kuidas elavad Eest väikesaared, need kõige väiksemad, mis alles merest sündimas. Siit ka loodusõhtu teema ja pealkiri – “Maakillud meres”. Selleks sai kokku pandud pikk pildiprogramm. Kohtume hüljeste, lindude, lillede ja väikesaarte kultuurilooga. Väikesaarte raamatu koostamiseks tuli mul olla kolm suve merel. Annan teada, kuidas merega sõber olla ja millal tema tujude ees taanduda. Linnutornis loovad meeleolu suureformaadilised loodusfotod meremaastikest.
Küsis KAIDI HAINAS

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411