Teisipäev, juuli 26, 2016
 

SUUR HUVI: Lepaniidi talus käis avatud talude päeval 400 külastajat

Kersti Tammerand
Pühapäevane avatud talude päev oli kõikjal rahvarohke.
Hiiumaa kolmest majapidamisest, kes selle ettevõtmisega liitusid, oli enim külastajaid Käina vallas Ristivälja külas Lepaniidi talus. “Kuna mul külalisteraamatut kahjuks polnud, siis hinnanguliselt käis meilt läbi umbes nelisada inimest,” rääkis talu perenaine Kaire Vannas.
Taluõu oli päev läbi inimesi täis ja küsimusi sadas ka parasjagu. Kaire rääkis lammastest, kitsedest ja koertest ning esitles neid külalistele, abikaasa Tiit Vannas aga tutvustas tehnika poolt. “Loomulikult sai ka kõigile neljajalgsetele pai teha,” lisas Kaire Vannas.
Saare kaugeimas nurgas Kõpu poolsaarel Suurepsi külas avasid oma Uue-Hendriku talus linnufarmi uksed Tiit ja Siiri Männamaa. Sulelisi käis uudistamas paarsada inimest. “Enim uuriti kanatõugude ja samuti nende söötmise kohta,” ütles Tiit Männamaa.
Tõeliseks vaatamisväärsuseks teiste suleliste seas osutus neljaaastane paabulind. Linnuhuvilisi tuli lähemalt ja kaugemalt, nii Lätist, mandrilt kui Saaremaalt.
“Linnufarm oli avastuseks meist kolm kilomeetrit eemal aastakümneid suvitanud perelegi,” märkis Männamaa. Tema sõnul oli päev edukas, huvilist rahvast rohkelt ja järgmisel aastal osalevad nad samuti avatud talude päeval.
Hiiumaale elama
Vetsi Talli külastas 188 inimest, kes enda nimed kirja panid. “Kui palju neid läbi vooris, et näha ja kuulda, kuidas vaid suvekuudel töötav turismiettevõte hakkama saab, ei oska öelda,” sõnas maja perenaine Ester Tammis. Enim tunti huvi leivamaja vastu. “Eks nüüd levib küüslaugu-ploomileib ka mandrile,” oletas Tammis. Veel taheti teada, kuidas pererahvas liha ja kala nii hästi suitsutab, et rahvas sellest räägib ja linnamees teab ostma tulla.
Tammis korraldas väikese küsitluse, mis tooks avatud talude päeval osaleja maale elama. Üks lastega pere oli arvamusel, et kui looks oma ettevõtte, näiteks kasvataks lambaid ja teeks oma  lambanahatööstuse lootes, et tööjõudu on maal kerge leida.
Vastustest selgus ka, et vanemad inimesed arvavad ennast liiga ruttu tööelust välja ja noored otsivad kergemat ja tasuvamat elamist-tööd väljastpool Eestit.
“Tööjõulised inimesed on liialt harjunud kätt vallamaja ukse vahelt sisse toppima, et abi küsida,” nentis Tammis. “Ja kahjuks seadused seda ka võimaldavad…”.
Üks Tapa külje all elav pere ütles, et riik teeb töötutele ja kogu ühiskonnale karuteene, kui koolitab iga aasta, ikka ja jälle neid töötuid, kes nagunii kunagi tööle ei lähe.” Olen temaga nõus,” ütles Tammis.
Üks pere arvas, et kui saaks soodsalt osta maa ja vana talumaja suure tee lähedale, siis ehk mõtleks… “Kui pakkusin, et ostke Vetsi Tall ära, sain vastuseks: aga siin peab ju suvel iga päev tööd tegema!” rääkis perenaine.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411