Teisipäev, juuli 26, 2016
 

Ratsupäevad kestavad päeva kauem

Helja Kaptein
Kärdla ratsupäevad kestavad tänavu neli päeva, kohale oodatakse poolt tuhandet osalejat ja veerand tuhandet ratsut.
Võistluste peakorraldaja Jaanus Berkmann rääkis, et viimaste aastate kogemused on näidanud, et Kärdla ratsupäevadel osalejate arv on juba niivõrd suur, et kõiki starte ei ole võimalik enam kolme päeva jooksul nõuetekohaselt st valgel ajal läbi viia.
Seekord oodatakse väljastpoolt saart võistlustele u 220 sporthobust ja 150 ratsanikku, lisaks 400-liikmelist tugimeeskonna. Lisaks osaleb ratsupäeval paarkümmend kohalikku hobust.
Kõigi hobuste turvaliseks majutamiseks paigaldatakse monteeritavad tallid 200 võistlushobusele ning 20–30 hobust paigutavad korraldajad oma tallidesse või välikoplitesse.
Ettevalmistav treeninglaager algab juba 25. juulil, siis tuuakse kohale kümme hobust Tallinnast,  2. augustil lisandub neile veel 30 hobust.
“Need ei ole kaugeltki kõik, kes tegelikult sooviksid nädal või kaks varem Hiiumaale treeninglaagrisse tulla,” ütles Berkmann. “Paraku on meie võimalused piiratud ning pigem teeme vähe, aga võimalikult hästi.”
Tulijate arvu piirab ka parvlaevade üleveo maht. Saabuvad hobuveokid-haagised klassifitseeruvad nn kõrgete veokite klassi, mis piirab laevade ülemiste tekkide kasutamist. “Püüame pisut seda ülevedu eri päevadele hajutada,” lisas Berkmann.
Hobuinimeste pidu
Berkmanni sõnul on Kärdla ratsupäevadest saanud Eesti ratsaspordi omamoodi suvemängud ja seda kogupereüritust võetakse pigem kui lahedat vaheldust. Seepärast ei tea korraldajad ette öelda kui palju tippratsutajaid seekord võistlusel osaleb.
Ta tõi näiteks, et kui samal ajal ratsupäevadega toimub maailmakarika etapp, kus jagatakse Rolex reitingu kohapunkte ja preemiaid, on tippsõitjatel pisut keeruline Hiiumaa kasuks otsustada. Üks selline maailmakarika sarja etappe toimub nädal enne Linnumäe võistlust Riias.
“Paljud Eesti tippratsutajad on öelnud, et saavad otsustada peale Riia võistlust, millises seisus nende hobused on, ning seejärel otsustavad, kas osalevad siinsel võistlusel,” ütles Berkmann.
Lisaks toimub samal ajal Tartumaal Luunjas väga pika traditsiooniga ja tunnustatud rahvusvaheline võistlus.
“Olen veendunud, et osalejaid jagub igale poole,” ütles peakorraldaja. “Edukamad võistlejad panevad end tavaliselt kirja viimase paari tunni jooksul.”
Viimase minuti registreerimise põhjuseks on profisportlaste tihe võistlusplaan. Kui nende kuuest-seitsmest võistlushobusest kasvõi ühel tekib vigastus, üleväsimus või lihtsalt sportliku vormi langus, võib see hetkega kaasa tuua muudatused planeeritud võistlusgraafikusse.
Ka on neil peaaegu igal nädalavahetusel valida nelja-viie võistluse vahel, kas siis Läti, Leedu, Venemaa, Valgevene, Poola, Soome, Rootsi, Belgia, Hollandi või mõne muu riigi võistlustel.
“Läti, Leedu, Soome lõunaosa, Peterburi, Valgevene võistlustel osalemine pole sportlastele sugugi kulukam, kui Hiiumaale tulek,” kinnitas Berkmann. “Valitsev Eesti meister takistussõidus ütles mulle paar aastat tagasi naljaga pooleks – selleks et Hiiumaale võistlema tulla, tuleb enne Venemaa “rahavõistlustele” raha koguma minna. Kuid hea asi ongi kallis.”

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411