Reede, juuli 1, 2016
 

MTÜ võttis alkoholi luubi alla

Helja Kaptein
Hiiumaal tegutsev MTÜ Samaaria misjon algatas arutelu alkoholi liigtarvitamise üle.
Hiiumaa Samaaria misjoni tegevjuht Ingrid Purge algatas foorumi “Alkoholist Hiiumaal ja otse”, kuna misjoni töötajad tunnevad muret alkoholi liigtarvitamise ja selle tagajärgede pärast.
Jaanieelsel kokkusaamisel Käina kultuurikeskuses ütles Purge, et oma töö ja eluga seotult oskab ta öelda, et teema vajab tähelepanu ja tegelemist. On ta ju misjonis töötanud 22 aastat ja suur osa tema hoolealustest satuvad nende turvakodusse just viinavea tõttu ja alkoholikahjud on talle liigagi tuttav teema.
Purge hinnangul on oluline, et probleemile pööraks tähelepanu kõik kodanikud, mitte ainult politsei, sotsiaalamet ja haigla, kes pigem tegelevad alkoholi mõju tagajärgedega. Selleks ka foorumi kokkukutsumine. Esimesel foorumil oli osalejaid paarkümmend.
Purge ütles, et alkoholisõltuvuse küüsi langenutega tegelemisel on mured suured ja selleks, et midagi muuta, tuleb kindlasti veel kokku tulla, et jõuda ka mingi tulemuseni.
Arutelul osalenud Haapsalu Samaaria misjoni juht Mihkel Mühlak rääkis, et ka neil on turvakodu alkoholiprobleemidega inimestele, kes oma eluga hädas ning ta on näinud nii selle asutuse rõõmusid kui ka muresid.
“Hea, et sellel teemal räägime, sest alkoholi liigtarvitamise tagajärjed on kurvad,” kinnitas Mühlak. Haapsalus aidatakse ka neid, kes on vangist vabanenud ja/või kodutud. Paraku käivad oma kodu puudumine ja alkoholism sageli käsikäes.
Ta tõi välja ühe erinevuse aastakümneid tagasi ja nüüd turvakodusse sattunute hoiakutes. “Alkoholiprobleemiga inimesed, kes tänapäeval tulevad turvakodusse, on rohkem tuimestunud ega tahagi sellest välja tulla,” nentis ta, varem oli see teisiti ja inimesed tulid lootusetuna tundunud olukorrast lihtsamini välja.
Turvakodus pakutakse abivajajaile elamist, toitu, igapäevast tööd ja läbi distsipliini ka oma olukorrast väljatulemise võimalust.
Veel pakutakse hobidega tegelemist. “Igale inimesele on antud vähemalt üks anne ning selle avastamine ja kasutamine annab tunde, et ka tema saab millegagi hakkama,” kinnitas Mühlak.
Politsei tegeleb tagajärgedega
Kärdla politseijuht Aare Allik rääkis, et nende kokkupuude alkohoolikutega on pealiskaudne, kuna politsei tegeleb vaid tagajärgedega.
“Saame aru, et keegi peaks veel sellega tegelema ja otsime koostööpartnereid,” kinnitas ta. Ta märkis, et muud meetodid nõuavad sageli lisaraha.
Näiteks on üks võimalus, mida kasutatakse noorte puhul, trahvi maksmise asemel võimalus käia psühholoogi juures nõustamisel.
“Algul on vastuseis tugev nii vanemate kui noorte poolt, aga tagasi tulles noorte silmad säravad,” ütles Hiiu maavalitsuse sotsiaalosakonna juhataja Aasa Saarna.
Psühholoogiga koos saab noor arutleda, miks ta üldse alkoholi tarvitab, kas põhjuseks on madal enesehinnang või mingid muud probleemid ning kuidas neid probleeme ületada.
Toetavaid teenuseid saavad pakkuda ka töötukassa, ohvriabi ja naiste tugikeskus. Kuid kõik need asutused saavad
hädasolijat abistada vaid juhul, kui inimene ise nende poole abi saamiseks pöördub.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411