Teisipäev, juuli 12, 2016
 

MTÜ Hiiu Tuul läheb jälle kohtusse

REPRO
MTÜ Hiiu Tuul otsustas kohtus vaidlustada Hiiumaa merealade teemaplaneeringu, mis muuhulgas lubaks ehitada saart ümbritsevatele madalikele suuri meretuuleparke.
See on vabatahtlikest koosneva ühingu jaoks teine kohtuasi, milega nad üritavad peatada suurte meretuuleparkide ehitamist Hiiu saare rannikule. Eelmise hagiga nõuab ühing maakonna tuuleenergeetika teemaplaneeringu tühistamist. Ühingut nõustab kohtuasjas advokaadibüroo Glikman Alvin &Parterid.
Ühingu kompromissettepanekust, et elektritrasside asukohad määrataks vastavalt keskkonnamõju hindamise tulemusele, jätta osa maismaatuulepargiks ettenähtud alast planeeringust välja ja määrata Hiiumaale lubatavate generaatorite piirkõrgus, maavanem keeldus ning palkas appi advokaadibüroo Varul AS.
Laupäeval korraldas ühing avaliku koosoleku, kus tutvustati ranniku lähedale rajatavate meretuuleparkide planeeringut ja ühingu senist tegevust. Koosolekut juhtis Igor Prigoda, ettekanded tegid ühingu juhatuse liige Inge Talts ja Andres Kurik. Talts andis ülevaate mere-alade planeeringust ja sellega kaasnevast ning ühingu tegevusest, Kurik analüüsis merealade planeeringule lisatud meretuuleparkide visualiseeringut.
Norra ettevõtte Vardar Eurus enamusosalusega Nelja Energia kavandab Hiiumaa rannikust 12 km kaugusele merre rajada Loode-Eesti tuulepargi koguvõimsusega 700–1100 MW.
Olenevalt valitud tuulikutüüpide võimsusest püsitatatakse merre ligikaudu 100–160 (200) tuulegeneraatorit, mille nimivõimsuseks 3,6–7 megavatti. Ühe tuulegeneraatori rootori mõõtmed jäävad vahemikku 150–170 m, torni kõrgus ülle 100 m.
Oma ettekandes juhtis ühingu tegevjuht Inge Talts tähelepanu, et maailmas puudub kogemus nii mastaapse tuulepargi ehitamisest rannikumerre.
Olulisima probleemina näevad ühingu liikmed, et suur hulk väga suuri tuulegeneraatoreid kahjustab loodus- ja elukeskkonda.
Probleemidena tõi Talts välja, et piisavalt pole käsitletud meretuulepargi konflikte loodusega ja keskkonnamõjude hindamine on ebapiisav.
Teiseks paigaldatakse tuulegeneraatorid madalikele, mis muidu hapnikuvaeses Läänemeres on elustikurikkad: sobilikud nii meretaimestiku jaoks kui kalade kudealadeks ning kus elutsevad ja käivad toitumas linnud, nii mõnedki neist looduskaitse all hävimisohu tõttu.
MTÜ-l Hiiu Tuul eesmärk on Hiiumaa ja sellega piirneva mereala looduse hoidmine, säästliku, inimväärse ning esteetiliselt kauni keskkonna kaitsmine, hoidmine ja taastamine.
Ühing asutati 2. septembril 2015 28 asutajaliikme poolt. Avaliku koosoleku eel oli sel 32 liiget, avalikul koosolekul liitus ühinguga kaheksa uut liiget.
Avalikule koosolekule järgnes ühingu liikmete koosolek, kus võeti vastu otsus maavanema kehtestatud merealade maakonnaplaneering kohtus vaidlustada.
Inge Talts kutsus hagiga liituma ka eraisikuid: “Oluline on, et kohtuasjaga ühineks võimalikult palju eraisikuid,” kinnitas Talts ja palus huvilistel endast teada anda.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411