Teisipäev, juuli 12, 2016
 

Leivatehas kerkib tootmist seiskamata

Kadi Kiiver | Hiiu Leht
Hiiu Pagari uue tootmishoone ehitus jõuab kohe-kohe lammutamisest ülesehituseni, samal ajal jätkub leiva-saia valmistamine.
Tootmise jätkamine ehitusega samaaegselt on võimalik tänu sellele, et ehitatakse päris uus hoone. See kerkib Hiiumaa tarbijate ühistu (HTÜ) kontorist linna poole, endise laohoone vundamendile. Heltermaa maantee poole jääb alles endise ehitise otsasein.
“Vana tootmine ei jää kordagi seisma – see on suurim pluss,” ütles HTÜ juhataja Kaja Antons, kelle hinnangul oleks pärast pausi tunduvalt raskem turule tagasi tõusta.
“Oleme mõelnud, et ehk toodame uue maja valmides esialgu isegi mõlemas majas paralleelselt, et uut tootmist stabiliseerida,” rääkis Antons.
Uues tehases jääb tootmismaht praegusega samasse suurusjärku, kuid väheneb käsitöö hulk.
Tootmisega tegeleb HTÜ tütarettevõte HTÜ Tootmine.
Saarlased ehitavad
Ehitushankel tegi neljast firmast soodsaima pakkumise Saaremaa ettevõte EBC Ehitus, mis hiljaaegu oli ametis Suuremõisa lossis.
Antons ütles, et on brigaadi tööjärjega rahul ja töödega ollakse graafikust isegi veidi ees. Lammutustöödega alustati 6. juunil. Praegu on objektil pidevalt ametis seitse meest, pluss töödejuhataja.
Antonsi sõnul on ehitaja mõista andnud, et lepingu lõpptähtajani ei venitata ja hoone valmib pigem varem. Praegune tähtaeg on 18. november.
Uus hoone võtab enda alla 1087 ruutmeetrit, mis on umbes sama suur kui praegune leivamaja, ent samas paigas asunud laohoonest natuke laiem ja kõrgem. Lisakõrgus võimaldab kütte- ja ventilatsioonisüsteemid paigutada pööningule tootmisest lahku. Olemasolevas tootmisruumis vonklevad need katuslae all.
Praegune leivatööstuse hoone Heltermaa maantee 16, mis maanteelt vaadates asub otse Tormi Konsumi ees, valmis aastal 1953. ja sai juurdeehituse 1966. aastal. 1994. aastal asutas HTÜ lisaks pagaritööstusele köögi, mis sai uued ruumid ja seadmed neli aastat tagasi.
Kogukonna tugi
Tootmishoone ehituseks sai HTÜ tütarettevõte HTÜ Tootmine Hiidlaste koostöökogu üldkoosoleku otsusega 160 000 eurot toetust Euroopa Liidu LEADER-programmist.
Lisaks taotleti ja saadi üle 237 000 euro PRIAst seadmete ostuks ning enam kui 86 000 eurot keskkonnainvesteeringute keskuselt kütte-, ventilatsiooni- ja jahutussüsteemide arendamiseks.
Antons rääkis, et see on esimene ühistu projekt, mida tehakse toetustega. Seni on kõik ehitused ja ostud tehtud omavahenditest.
Kogu investeering, mis uude tootmishoonesse ja tehnoloogia kaasajastamisse pannakse on ligi 1,4 miljonit eurot, millest omafinantseering ligi 65 protsenti.
HTÜ Tootmine omapanus on u 50 000 eurot, lisaks laenab HTÜ tütarettevõttele 300 000 eurot ning kapitalirendi ja pangalaenu summa on 535 000 eurot.
Juba on läbi viidud seadmete hange ning need ostetakse firmadest Sveba-Dahlen, Leipuren Tukku ja Bestmarketi Suurköökide ASist.
Peatselt kuulutatakse välja hange kütte-, ventilatsiooni- ja jahutussüsteemi projekti teostaja leidmiseks.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411