Teisipäev, juuli 5, 2016
 

Kõplase kemmerg kui tuletorn

Eduard Laur
TV3 võttegrupp käis Hiiumaal salvestamas Kõpu tuletorni kempsu, saade oli eetris laupäeval saates “Südamega maja”.
TV 3 saade “Suvised seitsmesed” otsivad sel suvel erilist, erakordset, humoorikat või vallatut välikäimlat. Hiidlased on päris innukad oma käimlaid esitlema ning TV 3 saatejuht Sirje Eesmaa ja võttegrupp on Hiiumaalt üles võtnud juba kolm kemmergut. Esimene, tuletorni kemps oli juba eetris, veel on näitamata Mait Rulli Tünga ja anekdootidega kemps Emmaste vallas ja Marko Lõhmuse Jänesega kemps Orjakus.
Kõpu tuletorni järgi ehitatud kemmerg asub Mägipäe külas ning sai valmis viis aastat tagasi, olles seega natuke noorem kui sama küla maadel asuv päris Kõpu tuletorn, mil vanust 450aastat. Mõte, et välikemmerg võiks olla tuletorni koopia, on talu perenaiselt Galja Liivilt, teostajateks tema õepoeg Alari Volmre ja tütar Monika Liiv.
Volmre rääkis, et kempsu maksumuseks kujunes sisuliselt peotäie kruvide hind. Materjali saadi saekaatrist ja torn tehti päris tuletornist kümme korda väiksem. Kempsu ukse kohal on päästerõngas kirjaga “KEMMERG” ja sees rikkalikult kunsti. Näiteks on rannakivikestest kleebitud ja raamitud tekst “Elu on lill”, mere uhutud lauajupil on kiri “Siin tulevad ainult head mõtted”. Samuti leidub kempsus lugemist ja õhtuti avaneb avatud uksest miljoni-
vaade – metsa taha loojuv päike.
Saate toimetaja Sirje
Eesmaa rääkis, et tegemist on TV3 suveprojektiga, mille käigus tutvustatakse Eesti inimeste fantaasiarikkalt ehitatud südamega maju ehk välikemmerguid. Kõige vahvama majakese omanikule on välja pandud 500eurone peaauhind.
“Ka selle projektiga on ilmselt nii, nagu eestlase puhul sageli, et algul ei saa vedama, pärast ei saa pidama,” nentis Eesmaa eelmisel pühapäeval, et esialgu ei ole väga palju pilte tulnud. “Aga küllap lõpuks hakkab tulema.”
Saate võttegrupp on juba käinud perekond Rajasaare kodus Järvakandis, kus väli-
käimlaks on Moulin Rouge,
Seaküla Simsoni juures
Lahemaal, kus kempsuks piirivalveputka, Ave Nahkuri juures Raudoja kõrtsus, kus on Ussikunni kemps, Peeter Kivimäe Viisnurkses kemmergus ja Kõpu tuletorni kemmergus Hiiumaal.
Eesmaa sõnul on lisaks eelnimetatud kolmele Hiiumaalt tulnud veel paar kutset, aga Saaremaalt polnud jutuajamise hetkel veel ühtegi, üks on Muhumaalt. Kutseid on tulnud veel mitmelt poolt: Pärnu-, Tartu-, Lääne-Viru-, Põlva- ja Raplamaalt. Nende hulgast pole võttegrupp veel valikuid teinud.
Kes veel soovib enda väli-
kemmerguga konkursil osaleda, peaks saatma saate-
tegijatele ühe endatehtud pildi oma südamega majakesest, oma andmed, meiliaadressi ja telefoninumbri.
Kempsulood on eetris laupäevases “Suvistes seitsmestes” kella 19.20 paiku viimase või eelviimase loona kuni suve lõpuni. Võimalik on ka järelvaatamine tv3play.ee või uudised.ee leheküljel.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411