Reede, juuli 15, 2016
 

Köiekoda ootab külla juba homme

erakogu
Suursadamas asub üks Hiiumaa pikemaid maju, enam kui kolme sajandi vanune köiekoda. Kohalik kogukond on kümmekond aastat tühjalt seisnud hoone nüüd osaliselt korda seadnud ja uksest sisseastuja saab osa huvitavatest ettevõtmistest.
Suursadamasse sisse sõites jääb Köiekoda vasakut kätt. Seda 67 meetri pikkust hoonet, kus laevade jaoks köisi valmistati, on kirjalikes allikates esmakordselt mainitud aastal 1680 ehk 336 aastat tagasi. Hiljem oli samas majas ka kala vastuvõtu punkt ja aastaid seisis maja tühjana.
Kevadel tehti hoone korda MTÜ Serle Ham liikmete ja Kaluritalude ühistu Kakri osanike koostöös. “Muidugi on siinsete seinte vahel veel palju teha,” ütles ühingu Serle Ham juhatuse liige Kaire Põder. Praeguseks on kohaliku omaalgatuste programmi toel ehitatud lava ja üles seatud lavavalgustus.
Oma esimest hooaega alustas Köiekoda teatri Piip ja Tuut etendusega “Räppar Risto ja viimane hoiatus”. Publik leidis need etendused päris hästi üles. Hiiu Lehele laekusid tänusõnad selle eest, et kohe esimene sündmus oli lastele mõeldud. Neid pole suvisel Hiiu saarel just eriti palju.
“Lisaks suvisele mängupaigale võimaldavad ruumid korraldada ka toitlustusega üritusi, olgu need siis pulmad või ettevõtete töökoosolekud,” selgitas Põder. “Kes ei pelga rustikaalset sisu ja väärtustab ajaloolist hõngu, see leiab eest pinna, mille sisuga täitmine on vaid korraldaja loomingulisuses kinni.”
Juba järgmisel hooajal loodab Põder teha koostööd mitmete huvitavate produtsentide, ürituste korraldajate ja toitlustajatega.
Puuluup paneb valgustuse proovile
Homme, 16. juunil astub Köiekoja lavalaudadele ansambel Puuluup koos valguskunstniku Sveta Bogomolovaga.
Ansambel koosneb kahest mehest, Ramo Teder ehk Pastacas ja Marko Veisson, kelle muusikaloome kõigub rahvamuusika ja modernse elektroonilise muusika vahel. Eriline on ka instrument: mõlemad ansambli liikmed esitavad lugusid hiiu kandlel.
“Kelle jaoks on Puuluup täiesti tundmatu nimi, neil soovitame Youtube’st otsida mõnda toredat pala ja saada natuke tunda, mida meie rannarootslaste ajalooline instrument võimaldab,” rääkis Põder.
Muusikale lisab vaatemängu videokunstnik Sveta Bogomolova, kelle valgusmängud kujundavad nii ruumi kui meeleolu.
“Köiekoja lava ja valgustus on juba oma ristsed saanud ja loodame siiralt, et seekordki sujub kõik sama hästi kui esietendustel,” ütles Põder.
Majja on sisustatud ka väike kohvinurk, kus koostöös Ungru köögiga pakutakse söögi- ja joogipoolist.
Emotsioonide avardamine
Köiekojas tahetakse pakkuda hooajalist esinemispaika eelkõige just alternatiivteatrile, osalusteatrile ja alternatiivsemat tüüpi moosekantidele.
“Lapsed on samuti meie fookuses, sest nii vahetu publik ja emotsionaalne ning aus kuulaja on proovikiviks igale etendusasutusele,” kinnitas Põder.
Just seepärast olid esimesed etendused mõeldud eelkõige lastele. Homsele Puuluubi kontserdile on Köiekoda järgmine kord avatud augustis kui nad 7. augustil avavad järelkohviku “Kalurid köiekojas”.
Laupäeval, 20. augustil on Köiekojas vestlusring inspireerituna Poola kirjanikust, Nobeli kirjanduspreemia laureaadist Czesław Miłoszist. Siis vestlevad ja väitlevad Tõnu Õnnepalu, Maarja Vaino, Hardo Pajula ja Hendrik Lindepuu. Vestlusringi toetavad EBS, Eesti kultuurkapital ja mitmed eraannetajad.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411