Teisipäev, juuli 19, 2016
 

Kassari teatritükki vaadati ka akna tagant

Helja Kaptein
Kassari haridusseltsi näitetrupp tõi tänavu lavale näidendi “Aadam ja Eeva”, mille esietenduse vaatajad ei tahtnud rahvamaja saali hästi ära mahtuda.
Neljapäeva õhtul oli rahvamaja saalis sadakond vaatajat ja et istekohti nappis, tõstsid õuesolijad oma lapsi lahtiste saaliakende aknalaudadele, et vähemalt nemad laval toimuvat näeksid.
Paistab, et Kassari haridusseltsi näitetrupp on leidnud oma niši, lavastavad tükke, mida pole ammu laval nähtud ja mis põhiliselt pärinevad n-ö esimese Eesti ajast, ning publik juba teab, mida oodata.
1939. aastal avaldatud naljaloo “Aadam ja Eeva” lavastajaks oli Raivo Rüütel, kes sama seltskonnaga juba hulga lugusid lavale toonud. Osades mängivad juba kogenud trupiliikmed Evi Sadul, Sander Kopli, Tiivi Lipp, Ulvi Uusoja, Toivo Platov, Ester Tammis ja Triinu Schneider, uuena on laval Rait Üksik.
Kunstnikutöö teinud Kassari rahvamaja perenaine Liisi Kummer-Leman rääkis, et proove hakati tegema juba talvel, kuid pikalt ettevalmistatud lugu sai lavaküpseks alles juulis.
Ta selgitas, et kuna paljud tegelastest on ettevõtjad ja käivad tööl, siis tihti napib aega ja prooviaega, kus kõik koos lavale pääseks oli päris keeruline leida.
Mis/kes meelitab lavale?
Näitemängu on sealkandis tehtud 90ndate lõpust, aga mis siis toob trupi liikmed proovidesse ja lavale?
Õmblusmamsli Luise ja Leena ema osi mänginud Evi Sadul vastas, et tema on Kassaris näitemängudes osalenud sellest ajast peale, kui neid siin lavastama hakati. “Rahvamajja näitemängu tegema toob hea seltskond ja toredad tükid,” ütles ta. “Seltskond ongi kõige tähtsam.”
Veel meeldib talle, et lavatükid sobivad ka tegelastele, sest järjekordse loo valimise juures saavad ka osatäitjad kaasa rääkida. “Ise otsustame, mida võtta,” kinnitas Sadul.
Teksti õppimise kohta ütles Sadul, et tema tahabki tekste pähe õppida, et mälu päriselt ära ei kustuks. “Mängimise juures midagi rasket ei ole, kõige keerulisem ongi õige loo leidmine,” kinnitas ta.
Agulikraade ja pagari rolle täitnud päästetöötaja Rait Üksik rääkis, et tema mängib näidendis esimest korda. “Eks Ulvi vedas ja külarahvast ei saa hätta jätta,” selgitas ta, kuidas näiteringi sattus.
“Olen rahul publiku reageerimisega, kes ei loopinud tomateid, vaid peaaegu iga repliigi peale naeris,” ütles Üksik etenduse järel.
Töö pärast ta igasse proovi ei jõudnud, seega pidi ka iseseisvalt teksti õppima. Ta leidis, et kui liiga palju teksti pähe õppida ei tule, võiks järgmine kordki kaasa mängida.
Õunamahlatootja ja ujumistreener Triinu Schneider, kes mängis kojanaist, rääkis, et kuna teksti oli temal seekord vähevõitu, püüdis ta silma paista kostüümiga. Ja tõesti, päriselu saledast Schneiderist kõvasti erinev laia kübaraga matsakas naisterahvas püüdis laval pilku.
Kõvasti oli vaeva nähtud ka majaproua Eeva Tuuliku kostüümidega, keda kehastas Tiivi Lipp ja kelle proua Eeva vaatajate hulgas pidevalt naerupahvatusi esile kutsus.
Lipp rääkis, et saab laval-olemisest alati väga hea emotsiooni ja võimaluse panna ennast hoopis teistesse olukordadesse kui tavaelus: “Püüan mõista erinevate inimeste käitumist ja leida neis nüansse, mis publikule korda lähevad. Parimatel hetkedel on siis üleelusuurusi emotsioone nii publikus kui lava peal ning vaheldus igapäevaelust on garanteeritud.”

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411