Teisipäev, juuli 26, 2016
 

Kaasav eelarve edukalt rakendatud

Emmaste vald oli Hiiumaal esimene, kus vallavalitsus rakendas kaasavat eelarvet. Nädalavahetusel paigaldati valda kaheksa LEDvalgustit ehk realiseeriti rahvahääletusel enim toetust leidnud idee.
Nädalavahetusel paigaldati Emmaste valla kaheksasse bussipeatusesse LED-valgustid ja päikesepaneelid, mis oluliselt parandavad nähtavust hämaral ajal ja pimedas. Sellega muutub bussi ootamine ühtaegu nii mugavamaks kui ohutumaks.
Kui esialgu arvati, et paigaldada saab üheksa valgustit, siis seoses paigaldamiskuludega selgus, et projektiga saab haarata siiski kaheksa bussipeatust. Peatused valiti välja vastavalt bussipiletite müügistatistikale – kus enam sõitjaid, neid peatuseid eelistati. Valgustuse said Haldi, Jausa (endine Jausa II), Kaderna, Leisu, Mänspe (endine Mänspäe), Nurste, Pärdi (endine Jausa I) ja Õngu bussipeatus.
Valgustus paigaldati Emmaste poolt minnes vasakut kätt, et tagada parem valgustatus just hommikusel ajal, eelkõige tööle ja kooli sõitjaid silmas pidades. Vallavanem Tiit Paulus ütles volikogu istungil, et vestluse põhjal tööde teostajaga julgeb ta väita, et see valgusti annab piisavalt valgust ka teisel pool teed asuvale peatusele.
Maanteeametiga on tööd kooskõlastatud ja vallavanema sõnul on ka maaomanikega tehtud kokkulepped puude maha võtmiseks kohtades, kus seda vaja. Näiteks Mänspe peatuses piiravad puuoksad praegu päikesepaneeli võimalusi valgust koguda.
Tegemist oli kaasava eelarve protsessi käigus välja käidud ideega, mis rahvahääletusel kõige enam hääli kogus ja nüüd reaalse tulemuseni jõudis.
Kaasav eelarve
Kaasav eelarve on üks osalusdemokraatia liike, mille menetluse käigus otsustavad kindla piirkonna elanikud, kuidas kasutada osa omavalitsuse eelarvest. Emmaste vallas tehti sellega algust eelmisel aastal, kui valla finantsjuht Heidi Siirus vastava ettepaneku volikogule esitas.
2015. aasta juunikuu volikogu istungil tutvustas finantsjuht volinikele kaasava eelarve ideed. Volikogu esimees Ülo Kikas uuris siis valla võimalusi, millele sai finantsjuhilt vastuseks, et omavahendeid oleks vallal 100 000 euro piires.
Samas juhiti tähelepanu, et seoses suure nõudlusega on vaja jätkata hajaasutuse programmi ja valla investeerimiskava näeb ette koolimaja algklasside põrandate remonti. Seega võttis volikogu vastu protokollilise otsuse rakendada kaasavat eelarvet 2016. aasta eelarves 10 000 euro ulatuses.
Ideest teostuseni
Kuni jaanuarikuu lõpuni oli vallaelanikel võimalus esitada oma ideid, kuidas eelnimetatud summat kasutada. Kokku esitati üheksa ideed, millest üks kõrvale lükati. Põhjuseks, et idee viia Leisu koolimaja maaküttele ei vastanud kaasava eelarve tingimustele, kuna investeeringu maht ületaks märkimisväärselt kaasava eelarve võimalusi. Üks kodanik võttis oma idee tagasi ja kaks ideed ühendati, kuna need olid sisult väga sarnased.
Seega suunati 16.–30. märtsini toimunud rahvahääletusele kuus ideed: mõte kujundada noortekeskuses üks ruum eraldatud helikindlaks ruumiks, aga ka mõte rajada Liivalauka avalikku supluskohta laste mänguväljak või luua Tohvri patareide juurde puhkekoht. Üks mõte oli Harju tuuliku tiibade ja muude taastamist vajavate osade rekonstrueerimine, millega külaselts MUHV on nüüd koostöös vallaga muid vahendeid leidnud või otsimas. Veel pakuti, et valla eri otstesse võiks panna kümme uut istepinki.
Rahvahääletusel leidis poolehoiu Toomas Launi idee rajada valla bussipeatustesse LEDvalgusti ja päikesepaneeli nutilahendus.
Kaasava eelarve hääletamisel osales 99 vallakodanikku, kellest 36 andis hääle bussipeatuste valgustamiseks valda hõlmavatel maakonnaliinidel.
30. juuni volikogu istungil teatas vallavanem Tiit Paulus, et töövõtuleping ehitajaga on sõlmitud ja hiljemalt augusti lõpus saavad tööd valmis. Tegelikult sai töö tehtud kuu aega varemgi.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411