Reede, juuli 8, 2016
 

Hiiumaa tervisekeskus tuleb

HENRI REEDER
Taotlus Hiiumaa Tervisekeskuse rajamiseks on esitatud ja vastab tingimustele, augustis selgub lõplik otsus. Taotlusega liideti Hiiumaal kuus perearsti nimistut seitsmest.
HENRI REEDER
hiiuleht@hiiuleht.ee
Eelmisel nädalal avaldas sotsiaalministeerium tervisekeskuste rajamise toetuseks esitatud taotluste nimekirja koos taotletud summade ja projektide kogumaksumustega. Esitatud taotluste hulgas on ka Hiiumaa haigla esitatud tervisekeskuse projekt, mille eelarve 960 000 eurot. Toetust küsitakse 595 000 eurot, ülejäänu tuleb leida haigla eelarvest.
“Nüüd, kui oleme kontrollinud esitatud taotluste nõuetele vastavust, saavad need edasi liikuda valikukomisjoni,” sõnas Kaija Lukka sotsiaalministeeriumist. Juulis tuleb hindamiskomisjonil läbi töötada kõik üle Eesti esitatud 59 taotlust.
“Augusti algusesse on planeeritud valikukomisjoni koosolek, kus tehakse taotluste kohta lõplik otsus ning seejärel saadetakse ettepanek projektide investeeringute kava nimekirjast valitsusele,” lisas Lukka.
Omaosaluse
raha pole veel selge
Taotluses Hiiumaa tervisekeskuse rajamiseks sai SA Hiiumaa Haigla nõukogu esimehe Meelis Roosimägi hinnangul arvestatud kõigi võimalustega, mida antud rahastusmeede võimaldab.
“Praegu on küll tunne, et midagi kahe silma vahele ei jäänud,” kinnitas ta. “Kui saame hindamiskomisjonilt vähemalt 50 punkti 100st, mahume investeerimiskavasse, mille valitsus peaks kinnitama septembris-oktoobris.”
Seejärel hakkab haigla ette valmistama rahastamistaotlust omaosaluse tarbeks. Roosimägi tõdes, et haigla finantsseis praegu tõsiseid investeeringuid ei võimalda, kuid avaldas lootust, et sotsiaalministeerium tuleb omaosaluse katmisel appi. “Küsimusega hakkas tegelema juba maavanem Riho Rahuoja ja hilisemadki kõnelused on olnud paljulubavad,” ütles Roosimägi. Tema sõnul on lootust asjas selgust saada veel selle aastanumbri sees.
Kaks perearsti ei osale
Ministeeriumi saadetud nime-
kirjas on välja toodud ka taotlustega ühinenud perearstide nimistud. Hiiumaa haigla taotlus paistab teiste seas silma kõrge osalusprotsendiga. Nii on saare seitsmest perearstinimistust taotlusega liidetud kuus. Vaid Valgamaal on taotlustega kaetud kõik perearstide nimistud.
Ei kutsutudki liituma?
Kaks Hiiumaa perearsti – Kai Lauter ja Ülo Lember – ei ole siiski tervisekeskuse projektiga liitunud. “Mul ei ole tervisekeskuse kui sellise vastu midagi,” ütles Emmaste perearst Kai Lauter. “Olen igat pidi tervisekeskuse poolt, sest see tähendab uusi ilusaid ruume ja palju muud, aga kuna ma tean, et Emmaste filiaali selles taotluses ei planeerita, siis minul ei ole mingit tahtmist end kellegi teise töökohale sättida – minul on patsiente piisavalt.”
Kuigi Meelis Roosimägi on Lauteriga kohtunud, tõi viimane välja tõsiasja, et sisuliselt pole tema poole ühegi ette-
panekuga tervisekeskuse teemal pöördutud. “Mind ei ole selle aruteludesse kaasatud ega kutsutudki osalema,” ütles Lauter. “Ja ma ei saa ühineda millegagi, kuhu mind pole üldse kutsutudki.”
Roosimägi sõnul ei oleks Emmaste kulutused olnud taotluses abikõlbulikud. “Haigla ei hakka korraldama perearstindust Hiiumaal sisuliselt ja tervikuna. See jääb ikka Terviseameti rolliks. Meie saame aidata luua selleks paremaid tingimusi nende võimaluste raamides, mis riik seab.” Tema sõnul on Emmastes praegu töötingimused mõistlikud ja vallaga koostöö väga hea.
Käina perearst Ülo Lember teemat kommenteerida ei soovinud. Roosimägi sõnul
Lember küll oma allkirja taotlusele ei andnud, kuid Käina vallaga on olemas kokkulepe, et projekti raames tehakse korda Käina perearstide vastu-
võtu ruumid ja nii saab sellest osa ka Lemberi nimistu.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411