Reede, juuli 29, 2016
 

Hiiumaa mälumängumeistrid on Berkmann ja Jaanus

HERGO TASUJA
Esimene Hiiumaa meister mälumängu üksikmängus on Urmas Berkmann, noorteklassis Anneli Jaanus.
Viimastel aastatel Hiiumaal populaarsust ja osalejaid kogunud mälumängus pole varem meistrivõistluseid peetud, ka individuaalmänge on üldse väga harva läbi viidud. Esmaspäeva õhtul kogunes tosin mõttesportlast Tuuru maja saali, et nutikaim mälgumängur välja selgitada.
40 küsimusele üksinda vastates suutis kõige rohkem punkte, 41 koguda Urmas Berkmann. Vaid punktiga edestas ta teiseks tulnud Taivo Risti. Berkmann tõusis liidriks alles eelviimase küsimusteploki järel ning kui viimase viie küsimusega koguti Ristiga võrdne saak, kuuluski meistritiitel talle.
Poole mängu peal jagasid esikohta Taivo Rist ja Toomas Kokovkin 22 silmaga. Samas suutis Madli Valk viimases ehk kultuuriplokis koguda kaheksa punkti, tõustes sellega 36 punkti peale. Sellega edestas ta Kokovkinit kahe punktiga ja teenis pronksmedali.
Tihe konkurents oli ka järgmistele kohtadele: Toomas Kokovkinist jäi vaid punktiga maha Reet Kokovkin, kellele omakorda kaotas vaid punktiga Enn Veevo, kes lõpetas esikuuiku.
Enamiku küsimuste autor ja kohtunik Tiit Kerves hindas Berkmanni võidu teenituks: “Ta oli ainus, kes kahes voorus kaheksa punkti teenis ning teadis igast teemast midagi.”
Kerves lisas, et konkurents oli kõva ja viigilahutusküsimuski oli ootevalmis.
Võit tuli üllatusena
Berkmann ütles, et kodust välja tulles tal võidumõtted peas ei olnud. “Arvasin, et esikolmikukohaga olen rahul, ent nähes kohapeal Taivot ja konkurente, ma nii kindel enam ei olnud,” rääkis kogenud kilvar, kelle trumbiks spordialased teadmised.
Berkmann hindas mängu raskustaseme täpselt parajaks, arvestades võitjate punktisaaki ja asjaolu, et järgmised mängijad olid tal suhteliselt kannul ja koos. Ka see, et paljud küsimused olid seotud Hiiumaaga, sobis talle väga hästi.
Berkmann rääkis, et huvi mälumängu vastu tekkis kooliajal, nii viiendas-kuuendas klassis, esimene võit tuli kaheksandas klassis. Ka esimese mälumänguvõistkonna nimi, Bomba, on siiani meeles.
Ülikooli ajal TPI-s oli ta kursusevennaks Indrek Salis, Eesti üks tuntumaid kilvareid, kellega koos samuti mälumängudest osa võeti. Praegu osaleb Berkmann Kärdla mälumängul ja koostab ka ise küsimusi, näiteks Saarte Mängudel murti pead just Berkmanni küsimustele vastuseid otsides.
Järelkasv on olemas
Kuna teadmised kogunevad aastatega ja ka hiiu noortelgi on mälumängu vastu tuntav huvi olemas, selgitati parim ka U20 vanuseklassis. Siin jättis võistkondlikel mängudel Mullikate nime all esinev tüdrukuteseltskond, Anneli Jaanus, Annaliisa Post ja Merit Rebase, noormehed pika ninaga teenides kolmikvõidu.
Vastati samadele küsimustele ning avavooru ehk klassikalise ajalooploki järel oli Anneli Jaanusel tabelis ümmargune null. Samas järgmise ehk Hiiumaaga seotud ajalooplokiga teenis ta kuus silma ning jõudis mängu lõpuks 26 punktini. See tõi talle Posti ja Rebase ees kuldmedali.
Jaanus rääkis, et eks ta salamisi lootiski võita, aga arvas, et sporditeemad võivad komistuskiviks saada: “Kartsin, et Annaliisa võib mu spordiga üle trumbata.”
Anneli ise peab oma trumbiks laia silmaringi ning oskust panna tähele asju, mida teised tihti ei märka. Mälumängu juurde jõudis ta pooleteise aasta eest, mil klassiõed ta võistkonda kutsusid. “Olen osalenud mitmetes mälumängudes võistkonnaga, kuid üksinda mitte kunagi,” kinnitas ta, et selline mänguformaat oli uus kogemus. “Olen leidnud mälumängus selle nn enda asja ja jään sellega kindlasti ka edaspidi tegelema,” kinnitas ta veendunult.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411