Teisipäev, juuli 26, 2016
 

Hiiumaa haruldus, luigelill kasvab Kaselaiul

Kärdlas, bussijaama kõrval asuval Kaselaiul, millest viib üle Suur Trumm, on ka üks taimharuldus.
Endise liuväljatiigi servas vees kasvab üsna ulatuslik luigelille kogumik. Kui Hiiumaa oleks iseseisev riik, siis peaks luigelill (Butomus umbellatus) siin olema vist lausa kõrgeima kaitsekategooria liik. Arvatavasti on see luigelille üldse ainus leiukoht saarel! Ka Saaremaal on ta haruldane. Seevastu mandril Kasari, Pärnu ja Emajõe vesikonnas õige sage.
Luigelill on kuni nelja jala kõrgune vees kasvav taim. Kitsad lehed on tipus liigile iseloomulikult keerdus. Silmapaistvaks teeb selle Põhjamaades ainsa luigelilleliste sugukonna esindaja õisik. Sarikas avanevad alates juuni lõpust valged, roosa südamikuga õied.
Luigelille üldlevik hõlmab suure osa Euroopast ja Aasiast, ta on sisse viidud Põhja-Ameerika kirdeossa. Siin Hiiumaal aga, nagu öeldud, suur haruldus.
Kui suvel mööda Sadama tänavat kulgete, heitke pilk bussijaama või lasteaia poolt üle hundinuialise tiigi. Seal Kaselaiu kaldavees turritab luigelillede lehtedekogumik. Juba kaugele valendavate õite aeg on tänavuseks küll kahjuks enam-vähem läbi saanud.
Lisaks kasvab kollast vesikuppu, kes Hiiumaal jääb ette palju harvemini kui vesiroos.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411