Reede, juuni 3, 2016
 

Valdade ühinemisprotsess löödi käima

Mullu sügisel alanud konsultatsioonide järel tegi Käina vallavolikogu 25. mail Emmaste ja Pühalepa vallavolikogule ametliku ettepaneku ühinemisläbirääkimisteks.
Käina vald tegi ettepaneku alustada läbirääkimisi moodustamaks Käina, Emmaste ja Pühalepa valla baasil 2017. aasta kohalike omavalitsuste valimisteks uus omavalitsusüksus.
Käina vallavolikogu esimees Üllar Padari ütles, et asi on küpsenud kaua ja viimase tõuke andis  haldusreformi teemalisel seminaril esinenud rahandusministri nõuniku Ave Viksi sõnum. Teiseks see, et uue kohaliku omavalitsuse rahvaarvu puudutav ettepanek riigikogus toetust ei saanud ja hääletati eelnõust välja.
“Sisuliselt aga oli see otsus tasa ja targu kujundatud seisukoha vormistamine,” viitas Padari pikka aega kestnud konsultatsioonidele.
Juhtkomisjoni koosseisu määrati vallavanem Omar Jõpiselg, volikogu esimees Üllar Padari ning volikogu liikmed Tarmo Mänd, Hannes Maasel ja Eha Brikker.
25. mai otsuses sätestas Käina volikogu ka võimaluse, et juhul, kui üks ettepaneku saanud omavalitsustest keeldub läbirääkimistel osalemast, jätkatakse läbirääkimisi selle volikoguga, mis ettepaneku vastu võtab.
Läbirääkimisteks on aega aasta lõpuni ja 1. jaanuariks peab olema otsus tehtud.
Emmastest tuleb “jah”
Eile õhtul kogunes erakorralisele istungile Emmaste vallavolikogu, mille päevakorras oli vastamine Käina ettepanekule. Vallavanem Tiit Paulus, kes ise oli mandril kohalike omavalitsuste Maapäeval ja osaleda ei saanud, arvas, et tuleb positiivne otsus.
Erakorralise istungi vajadust põhjendas ta sellega, et suvel saaks veel asju ajada ja dokumente ette valmistada, et mitte ajahätta jääda. “Konsultatsioone on piisavalt peetud, aeg on edasi minna, et mitte ajahätta jääda, sest aeg sunnib juba takka,” tõdes Paulus.
Haldusreformi seadus võetakse tema sõnul vastu juba teisipäeval, 7. juunil.
Pühalepa vallavolikogu esimees Toomas Remmelkoor ütles, et nemad kiirustama ei hakka ja kavatsevad halduskorralduse seaduse vastu-
võtmise riigikogus ära oodata.
 Pühalepa ei kiirusta
Remmelkoor ütles, et kuigi kolme valla koostöös olid nad aruteludega jõudnud üsna kaugele, tuli  ettepanek sellegipoolest ootamatult. Ka juhtis ta tähelepanu, et Käina tegi ettepaneku lähtuvalt praegu kehtivast seadusest, milles ühinemisel 5000 elaniku nõuet veel ei ole.
Remmelkoor ütles, et erakorralist istungit pole plaanis korraldada ja ka ühtset seisukohta volikogul veel pole. “Mina küll ei julge kätt südamele panna ja öelda, et oleme valmis ühinema. Meil volikogus on erinevaid arvamusi, kes arvab, et tuleks hoopis kohtusse minna, on neid, kes arvavad, et ühinema peaksime hoopis Hiiu vallaga.”
Pühalepa vallavanem Ants Orav kinnitas, et kiirustada nad ei kavatse ja Käina vallavolikogule vastatakse 26. juuni istungi järel. Tema oli Käina valla ettepanekust teadlik, kuid arvas samuti, et uus seadus tuleks enne läbirääkimisi ära oodata. “Hea on, kui augustiks-septembriks saaksime midagi ära otsustatud,” lisas Pühalepa vallavanem.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411