Teisipäev, juuni 28, 2016
 

Tugikeskus aitab naistel ummikseisust välja murda

Vägivallatsejast mehe eest aitab väljapääsu leida naiste tugikeskus. Hiiumaalgi on selline olemas ja vajadusel saab naine abi kasvõi öösel, kui on kriisiolukord ning oht enda ja laste tervisele.
Naiste tugikeskuste avamisega on Eesti naisteühenduste ümarlaud tegelenud aastast 2006. Enne seda oli üks naiste varjupaik Tartus ja üks kriisikodu Tallinnas. Nüüdseks tegutseb üle Eesti 15 naiste tugikeskust, kus lisaks peavarjule pakutakse vägivalla all kannatavatele naistele juriidilist ja psühholoogilist nõustamist.
Sel aastal loodi naiste tugikeskus ka Hiiu maakonda. Hiiumaa tugikeskus kuulub MTÜ Läänemaa Naiste Tugikeskus koosseisu ja tegutseb saarel veebruarikuust.
Keskuse töötaja Kirsti Pihlamägi rääkis, et selle aja jooksul on tema poole pöördutud üle paarikümne korra.
Tee, kuidas naised temani on jõudnud, erineb suuresti. Osad teavad tema tausta – oli ta ju varem maakonna ohvriabitöötaja ja pöörduvad n-ö inertsist, teised on kuulnud tuttavate kaudu tugikeskusest või siis lugesid Hiiu Lehest kuulutust, kui keskus tegevust alustas.
Vägivalda ei tunta ära
Senised pöördujad vajasid eelkõige esmast õigusalast nõu, mille andmise pädevus Pihlamägil samuti olemas. Näiteks aitab ta vormistada elatise nõudeid, kui mees ei maksa elatist, annab nõu hooldusõigusalastes küsimustes ja õpetab, mida teha, kui mees “kiusab”.
“Näiteks ühiste laste puhul ei anna mees naisele nõusolekut lastega reisimiseks ehk kontrollib naise elu edasi ka pärast suhte lõppu, isegi kui ta ise on eluga edasi läinud,” tõi Pihlamägi näite. “Sageli ei adu naised ega taipa mehed, et ka see on vägivald.”
Pihlamägi meenutas aasta alul Läänemaa gümnasistidele korraldatud koolitust, kus räägiti eraldi neidudele ja noormeestele vägivallast.
Neidudelt saadud tagasiside andis kinnitust, et teema on väheräägitud ja vägivalla tundemärke ei osata ära tunda, vaid neid peetakse hoopis suureks armastuseks.
“Mees tunneb pidevalt huvi. Ütleb, et tahab kogu aeg koos olla. Saadab sõnumeid: “Kus sa oled?”, “Miks oled?”, “Millal tuled?”, “Miks sa sinna üldse läksid?”. Need on ehtsad kontrolli märgid! Ka kergemad lükkamised, tõukamised, sakutamised on vägivald,” selgitas Pihlamägi.
Psühholoogiline abi naistele
Ta möönis, et loomulikult tuleb igas suhtes ette eriarvamusi ja möödarääkimisi ning iga tüli ei ole vägivald.
“Vägivald on süstemaatiline. Seda kogemust väljendab hirm, hirm oma elu pärast, oma laste pärast ja sellest vägivallaahelast on hästi raske välja tulla, kuna vahepeal on ka rahulikumaid aegu,” rääkis nõustaja.
Sestap pakub tugikeskus naistele ka psühholoogilist abi, et naised saaksid end jõustada. Ehkki nõustamist on võimalik saada saarel kohapeal, on naised privaatsuse huvides seni eelistanud käia Haapsalus. Kiiret sekkumist vajavates olukordades on võimalik osutada ka turvakodu teenust.
Kirsti Pihlamägi julgustas naisi, kes märkavad oma suhtes vägivallatunnuseid, otsima abi või vähemalt nõu küsima. Miks naised seda sageli ei tee, on see, et neil püsib lootus meest muuta, põhjuseks võivad olla ka rahapuudus, hirm ja enese süüdistamine.
Hiiumaa tugikeskuses tegutseb lisaks palgalisele töötajale kaks vabatahtlikku, Terje ja Kristiina. Kõik kolm on läbinud baaskoolituse, et ära tunda, mis on sooline vägivald ning saanud õigusalast ja kriisiabi koolitust.
Tagatud on ööpäevaringne abitelefon 5197 7170. Esmast nõu antakse ka meili teel. Nii helistades kui ka kirjutades meilile hiiumaanaistetugi@gmail.com võib esialgu jääda anonüümseks. Konkreetse teenuse osutamiseks on vaja siiski kohtuda, kus, see lepitakse kokku poolte vahel.
Naiste tugikeskus pakub teenuseid naistele ja lastele. Kõik teenused on pöördujale tasuta. Vaata lähemalt kodulehelt www.hiiumaanaiste-
tugi.ee

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411