Teisipäev, juuni 28, 2016
 

Presidendi tamm kasvab linnapargis

Helja Kaptein
Ametist lahkuva presidendi Toomas Hendrik Ilvese kingitud tamm istutati Kärdla kiriku juurde linnaparki.
Tänavuse võidutule tõid Võrust kodutütar Merje Reismaa ja noorkotkas Mart Pärtel, kes tõrviku ja tammega saabusid Heltermaa sadamasse piirivalvekaatriga.
Tuld olid vastu võtmas rivistatud kaitseliitlased, naiskodukaitsjad, noored kotkad ja kodutütred, Hiiu maavalitsuse ja valdade esindajad.
Võidutule võttis tuletoojatelt vastu Hiiu maavanem Riho Rahuoja, kes ütles, et panus, mille andsid võitlejad aastakümneid tagasi, on kirjeldamatult suur. “Tänastel kodanikel on vastutusrikas roll hoida seda, mis toona välja võideldi,” ütles maavanem tuld ja presidendi saadetud tamme vastu võttes.
Tamme pakendi küljes oli sõnum Kalevipoja üheksandast loost: “Mehed seisku sõja mässul, raudaseina tugevusel, seisku kui tammed tuulessa, kaljumüürid marudessa.”
Pärast tule üleandmise tseremooniat sõitsid osalejad Kärdla linnaparki, kus tuletoojad presidendilt saadud puukese mulda istutasid.
Auväärne ülesanne
Tänavu esmakordselt saadeti võidutule järele noored. Merje Reismaa ütles, et ei uskunud esmalt, et tema on üks kahest, kes läheb võidutuld tooma: “Üle seljal käisid judinad ja siiamaani on lihtsalt vapustav tunne.”
Enda sõnul on ta siiani tänulik, et noortejuhid valisid ta võidutuld tooma: “See on kohe kindlasti üks eredamaid mälestusi mu elus!”
Mart Pärtel ütles, et võidutule järele minna oli auväärne tunne.
“Paraadil olles oli olemine rahulik seni, kui esimene maakond tule järele läks, siis hakkas süda kloppima ja mõistus kaduma. Ei tea, kas just presidendi pärast, aga nii igatahes juhtus. Põhjuseks võis olla ka suur vaatajaskond,” kirjeldas ta elamuse jätnud sündmust.
Võrru sõitsid meie noored koos Läänemaa tuletoojatega paraadile eelnenud päeval. Kõigi tuletoojate proov algas õhtul kell seitse ja kestis hiliste õhtutundideni.
“Kõige raskem oli proovis ühel ajal rääkimine, et oma lause saaks öeldud korraga nagu ühest suust,” ütles Reismaa.
Pärtel lisas, et “trenn” koosnes paraadi peaproovist ja kahest väiksemast tuletoojate proovist, kus harjutati väljakul liikumist ning tule ja tänavuse uudse kingituse, tammepuu vastuvõtmist.
Pärteli arvates oli tuletoomise juures hiidlaste jaoks kõige raskem paraadipaiga kaugus saarest, tuli ju sõita Eesti teise otsa ja järgmisel päeval kohe tagasi.
Tagasiteel juhtus ka väike äpardus – gaasilatern hakkas lekkima ja terve auto oli gaasihaisu täis. “See polnud enam meeldiv tunne,” ütles Mart Pärtel.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411